Adopcja dzieci przez pary homoseksualne w Niemczech! – „Jest to kamień milowy w rozwoju prawa konstytucyjnego”

Adopcja przez pary homoseksualne
Adopcja przez pary homoseksualne

Trybunał Konstytucyjny w Niemczech orzekł dziś, iż gdy jedna osoba w związku jednopłciowym ma adoptowane dziecko, to druga także może je adoptować. „Hura! Federalny Trybunał Konstytucyjny wreście uznał ograniczenie prawa do adopcji partnerów jednopłciowych za niezgodne z konstytucją” – rzekł Volker Beck, polityk Zielonych jak również ujawniony gej oraz działacz LGBT.

Sędziowie podkreślali, iż warunki, które dają związki partnerskie nie różnią się w kontekście wspierania dziecka od tych w małżeństwach różnopłciowych. Beck stwierdził, iż jest to kamień milowy w rozwoju prawa konstytucyjnego. Pozytywne zdanie na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego miała również niemiecka minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. „Dzisiejsza decyzja jest historycznym krokiem w postawieniu tęczowych rodzin w Niemczech na całościowej, bezpiecznej i legalnej stopie” – powiedziała, dodając, że „Pełne prawo do adopcji powinno być kolejnym krokiem”.

W Niemczech związki partnerskie zalegalizowano już w 2001 roku. Od 2005 roku możliwa jest również adopcja biologicznego dziecka partnera.

To nie jest jedyna dobra wiadomość! ILGA-Europe donosi również, iż Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił, iż Austria dyskryminuje pary jednopłciowe zakazując im przysposobienia biologicznego dziecka partnera.