Afryka coraz bardziej homofobiczna! Prezydent Gambii: „to śmiertelna zaraza podobna do trądu”

Zamaskowani Kenijczycy protestują przeciw wprowadzeniu drakońskich kar za związki homoseksualne w Ugandzie, foto: EPA/DAI KUROKAWAW Afryce politycy postanowili zaostrzyć prawo, które dotyczy związków homoseksualnych. W ubiegłym miesiącu pisaliśmy, że w Ugandzie prezydent podpisał ustawę, która za homoseksualizm przewiduję karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Na stronie Polskiego Radia czytamy, że w Afryce dochodzi do wielu zabójstw i gwałtów. Osoby homoseksualne nierzadko są wyrzucane z domu i odmawia im się opieki lekarskiej.

Aż 98% Nigeryjczyków i 96% Senegalczyków, Ugandyjczyków i Ghańczyków potępia homoseksualizm. Dlaczego w Afryce rośnie homofobia?

Kiedy prezydent Ugandy podpisywał nową ustawę powiedział, że cudzoziemcy nie będą Ugandyjczykom dyktować warunków. Była to odpowiedź na słowa wielu ważnych osób, w tym prezydenta USA, Baracka Obamy, który oświadczył, że podpisanie takiej ustawy przez Ugandę pogorszy stosunki międzynarodowe. Obama dodał również, że zakaz homoseksualnego seksu to pogwałcenie jednej z podstawowych wolności.

– Pod względem wrogości wobec gejów Uganda nie jest wyjątkiem – mówi Agacie Kasprolewicz Greame Reid z Human Right Watch.

W dalszym ciągu w aż 76 krajach na świecie za homoseksualizm karze się śmiercią. Aż 38 z nich leży na terytorium Afryki. Bycie gejem w takich krajach jest niezgodne z prawem i kary są różne. Wahają się od grzywny, pobytu w więzieniu, ciężkiej pracy, zmuszenie do odbycia leczenia psychiatrycznego, wygnania, chłosty. Najokrutniejszą karą jest kara śmierci przez publiczne ukamienowanie.

Anthony Olouch, nigeryjski prawnik i aktywista działający na rzecz osób LGBT mówi, że takie prawo służy jedynie nienawiści. – Uchwalenie tej ustawy buduje społeczeństwo, w którym gej jest traktowany, jak kryminalista. Wszystko po to, żeby usankcjonować przemoc wobec tych ludzi – dodaję.

Prezydent Zimbabwe nazwał gejów mianem obrazy godności ludzkiej, stworzeń gorszych od świń i psów, zaś prezydent Gambii nazywa ich śmiertelną zarazą podobną do trądu. Eugeniusz Rzewuski mówi, że narzędzie podsycania nienawiści nie jest w Afryce niczym nowym. – To jest zinstytucjonalizowana mowa nienawiści. Próbką tego były okoliczności, które poprzedzały zamordowanie Davida Kato w Ugandzie – mówi.

1 Comment

  1. Cóż, każdy musi mieć swojego murzyna. Nawet murzyn.

Comments are closed.