Agata Loewe: „Faceci się kłócą, bo „on mnie objął w autobusie. Tyle razy mu mówiłem, by tego nie robił”

Na zdjęciach Agata Loewe i Kamil Elkader (foto Agata Kubis)W najnowszej Replice możecie przeczytać dość interesujący wywiad Piotra Wagnera z Agatą Loewe, psycholożką Kampanii Przeciw Homofobii i Trans-Fuzji oraz Kamilem Elkaderem, psychologiem Lambdy Warszawa.

„Faceci się kłócą, bo „on mnie objął w autobusie. Tyle razy mu mówiłem, by tego nie robił”. To objęcie z reguły jest całkowicie niewinne, nikt by nie zwrócił nań uwagi, pary hetero robią to ciągle w miejscach publicznych. Ale w tej parze jeden ma totalny imperatyw, by „nie być gejem”, chyba że we własnym domu, i nieustanie się kontroluje. (…) To są niby drobiazgi, ale w dużych ilościach mogą złożyć się na poważny konflikt – opowiada Agata Loewe, psycholożka Kampanii Przeciw Homofobii i Trans-Fuzji.

– Samo psychiczne cierpienie nie ma orientacji seksualnej. Natomiast przyczyny tego cierpienia u osób LGBT czasem wynikają z odmiennych doświadczeń, z którymi osoby hetero nie muszą się borykać. (…) W okresie dorastania to poczucie bycia odmieńcem. Potem życie „w szafie”. Nawet, jeśli z czasem ta szafa trochę się otwiera i kilka osób się dowie, to przed wieloma, często z najbliższego otoczenia, i tak ukrywa się orientację i dokonuje rozmaitych akrobacji z lęku przed odrzuceniem (…). To obciąża emocjonalnie i hamuje rozwój – mówi Kamil Elkader z Lambdy Warszawa.

Agata: „Dostaję rocznie kilka listów pożegnalnych z niemożliwych do zidentyfikowania adresów mailowych. Ludzie piszą, że skończą ze sobą z powodu homo- czy biseksualności. Być może to jest ich ostatnie, desperackie wołanie o pomoc. Na moją odpowiedź już nie odpisują. Nie wiem, co się z nimi dzieje. Chcę wierzyć, że nie odpisują, bo np. się wstydzą, ale jednak żyją.”

Kamil: „W hetero świecie są wzorce dla par wypracowane przez społeczeństwo. Nie zawsze satysfakcjonujące, jednak dają jakieś recepty, których uczymy się w toku życia z filmów, z otoczenia. A jak być mężem i mężem? Albo żoną i żoną? Trzeba mocniej pogłówkować i mieć naprawdę dobry pomysł na życie i związek.”

Jeżeli jeszcze nie wiecie jak można otrzymać Replikę to proszę wejść na tą stronę. Są tam wszystkie informację o tym jak można ją zamówić. Od pewnego czasu można kupić ją również na Allegro.