Aktywiści LGBT zaprotestowali przeciwko homofobii na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014

Transparent aktywistów LGBT w MoskwieW stolicy Rosji – Moskwie, rosyjscy aktywiści LGBT zaprotestowali przeciwko łamaniu praw człowieka na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Zwracali uwagę na ignorowanie praw mniejszości, zwłaszcza osób o tej samej orientacji seksualnej.

Aktywiści nieśli banner z napisem: „Igrzyska Śmierci w Soczi. Nawiązuje on do książki, która dotyczyła łamania podstawowych praw człowieka.

W ten oto sposób grupa aktywistów jednogłośnie sprzeciwiła się budowania wizerunku Rosji, jako silnego kraju. Dodają, że Federacja Rosyjska jest pogrążona w kryzysie, zaś ustawodawstwo jest nietolerancyjne wobec mniejszości narodowych, zwłaszcza seksualnych.

Tuż przed samym rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi prezydent Władimir Putin oświadczył, że geje, którzy tam przyjadą będą mogli się czuć swobodnie i nie dojdzie do żadnych aktów dyskryminacji. Dodał jednak, że zgodnie z ustawą zakazującą w Rosji homoseksualnej propagandy wśród nieletnich geje nie będą mogli wyrażać opinii na temat praw mniejszości seksualnych wobec osób poniżej określonego wieku.