Amerykańscy jezuici mówią: lesbijki i geje są mile widziani w kościele katolickim

Amerykańscy jezuici z otwartymi rękami przyjmują osoby LGBT w kościele. Jest to odpowiedź na komentarz papieża Franciszka, który jakiś czas temu stwierdził, że nie może on oceniać gejów i lesbijek.

Jezuicki kanał Ignatian News Network wydał film, który zawiera wywiady z wybitnymi gejami katolikami z duchowieństwem. Film w prawdzie nie mówi dużo o seksualności, ale zachęca katolików tej samej płci żeby zachowywali się jak osoby rozwiedzione.

John Paul Godges opowiada w jednym filmie, że jego seksualność w stosunku do Kościoła katolickiego jest jak jego stosunek do kraju – nie zgadza się ze wszystkim, co robi kraj ale nadal do kraju należy.

„Często mówię ludziom, że bycie katolikiem jest jak być Amerykaninem”  powiedział Godges.

„Jednym z wielkich wyobrażeń o kościele katolickim, jest homofobia. Myślę, że to bardzo wybiórcze czytanie Katechizmu,” mówi James Martin.

„Wiele osób LGBT mają bardzo głębokie życie duchowe i są chrześcijanami. To nie jest tak, że są tylko ateiści osoby homoseksualne, a na drugiej stronie religijne osoby.

„Dlatego myślę, wiele osób homoseksualnych czuję się niemile widziana w kościele. Ma mniej wspólnego z oficjalnym nauczaniem kościoła, a bardziej z fundamentalistami katolickimi” mówi duchowny Matt Malone.

„Nie ma wewnętrzny konfliktów pomiędzy osobami homoseksualnymi i wiernymi katolikami. Pytanie brzmi, tylko jak żyjemy.