Amerykańska organizacja pozarządowa GLAAD wydała pierwszy roczny raport na temat wizerunku społeczności LGBT w hollywoodzkich filmach

High_Art_largeGLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) zajmuje się działaniami na rzecz równości społeczności LGBT, koncentrując się głownie na mediach informacyjnych, rozrywkowych, instytucjach kultury oraz portalach społecznościowych. Od wczoraj na oficjalnej stronie organizacji (www.glaad.org) dostępny jest pierwszy raport (Studio Responsibility Index) opisujący częstotliwość, różnorodność i sposób, w jaki Hollywood w 2012 roku przedstawia lesbijki, gejów, biseksualistów i transseksualistów. 

GLAAD  zbadało 101 produkcji sześciu największych studiów filmowych (20th Century Fox, Paramount Pictures, Sony Columbia, Universal Pictures, The Walt Disney Studios, Warner Brothers). Jakie są wyniki? Zaledwie w czternastu filmach można znaleźć postacie gejów, lesbijek bądź biseksualistów, transseksualne wątki nie pojawiły się ani razu. W raporcie korzystano także z testu Vito Russo, który organizacja wymyśliła, inspirując się słynnym testem Alison Bechdel i nazwała na cześć wybitnego historyka filmu, aktora i działacza LGBT – Vito Rusoo. Oto kryteria, które pozwalają zdać test Vito Russo:

W filmie pojawia się postać, którą można zidentyfikować jako lesbijkę/geja/osobę biseksualną i/lub transseksualną
Ta postać nie musi być wyłącznie lub głównie określana poprzez swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową (tj. postać składa się z tego samego rodzaju unikalnych cech charakteru powszechnie stosowanych w celu rozróżnienia heteroseksualnych bohaterów)
Postacie LGBT muszą być związane z fabułą w ten sposób, że ich usuwanie nie ma znaczącego skutku

Pełen raport można przeczytać tutaj: http://www.glaad.org/sri

pl → en
years