Anna Grodzka prezentuje projekt ustawy o zmianie płci. PIS uważa, że jest to atak na rodzinę.

Anna Grodzka na konferencji Twojego Ruchu • Fot. Sławomir Kamiński / Agencja GazetaJuż w ten piątek odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy Twojego Ruchu, który będzie dotyczył dużej zmiany w prawie o zmianie płci. Twój Ruch proponują uproszczenie procedury i eliminację procesu sądowego, a także zakaz arbitralnego określania płci u noworodków obojnaczych. Projekt przedstawiła w Sejmie Anna Grodzka, który wywołał falę kontrowersji i krytykę posłów PiS’u.

W środę Anna Grodzka zaprezentowała w Sejmie projekt Twojego Ruchu, który dotyczy uzgadniania płci. Co prawda w Polsce od lat 60. osoby, które utożsamiają się z inną płcią niż ta biologiczna, w świetle prawa mogą zmienić swój wygląd oraz dokumenty, by te, zgadzały się z utożsamianą płcią. Oczywiście w Polsce wszystko jest, lecz zagmatwane. Prawo umożliwiające zmianę płci osobom transpłciowych podważa ludzką godność. Bowiem, aby zmienić płeć należy wytoczyć proces sądowy przeciw własnym rodzicom o błędny wpis w akcie urodzenia. – czytam w serwisie NaTemat.pl.

Środowiska prawicowe – głównie dla PiSu’u – projekt ustawy jest nie do przyjęcia. Elżbieta Rafalska w imieniu PiS’u oburzała się, że dzieci będą mogły wybierać sobie płeć. – „To projekt skrajnie ideologiczny, sprzeczny z konstytucją i ma odwrócić uwagę od zmian w emeryturach – mówiła. Dodała, że teraz osoby homoseksualne będą mogły wybierać sobie płeć, by w sposób chytry ominąć zakaz małżeństw jednopłciowych.