Australijski Trybunał Konstytucyjny nie uchwalił zakazu udostępniania spermy lesbijkom

Sperma od dawcy dla lesbijskich par orzekł TK w Austrii (Fot. Andrzej Grygiel, PAP)W Australii Trybunał Konstytucyjny nie pozwolił by zakazano udostępniania spermy od dawców parom lesbijskim. Sędziowie dali czas parlamentowi do końca roku aby ten wprowadził zmiany w ustawie, która – jak podkreślano uniemożliwiała lesbijkom posiadanie dzieci.

Według Trybunału Konstytucyjnego nie ma „szczególnie przekonujących bądź poważnych powodów”, które przemawiałyby za takim zakazem. Sędziowie odrzucili argumenty, jakoby wykorzystanie spermy od dawców do zapładniania kobiet w związkach lesbijskich mogłoby sprzyjać zastępczemu macierzyństwu. Trybunał uważa, że taka metoda nie stwarza szczególnych problemów zarówno po stronie etycznej jak i moralnej.

W sądzie został odrzucony również argument, który przemawiał za ochroną rodziny. Jak zostało podkreślone, związki osób homoseksualnych nie są substytutem małżeństw heteroseksualnych, więc nie mogą im zagrażać.

To nie jest jedyna trudna sprawa jaką obecnie zajmuję się Australijski Trybunał Konstytucyjny. W tym momencie musi odpowiedzieć na pytanie, czy homoseksualiści będą mogli korzystać z usług matek zastępczych. Prezes Trybunału Gerthart Holzinger zapowiada, że już niedługo będziemy mogli się spodziewać decyzji.