Benedykt XVI: nigdy nie próbowałem ukryć skandalu pedofilii

papież BenedyktDzisiejsze wydanie włoskiego dziennika „La Repubblica” zawiera słowa papieża emeryta Benedykta XVI, zapewniające, że nigdy nie krył skandalu pedofilii w Kościele i że na jej przypadki reaguje „z głęboką konsternacją”.

Te słowa Joseph Ratzinger napisał do znanego i szanowanego włoskiego matematyka i zdeklarowanego ateisty Piergiorgio Odifreddiego. List jest reakcją na ostro polemizującą z Kościołem i wiarą książkę „Drogi papieżu, piszę do ciebie”, napisaną przez naukowca.

Jeśli chodzi o to, co Pan mówi o wykorzystywaniu nieletnich przez księży mogę – jak Pan wie – przyjąć to do wiadomości tylko z głęboką konsternacją. (…) Nigdy nie próbowałem ukryć tych rzeczy. To, że siła zła aż do tego stopnia spenetruje wewnętrzny świat wiary jest dla nas cierpieniem, które z jednej strony musimy znosić, podczas gdy z drugiej musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby takie przypadki się nie powtórzyły. (…)Nie jest też powodem do pocieszenia wiedza, że zgodnie z badaniami socjologów procent księży winnych takich przestępstw nie jest wyższy od tego w innych podobnych kategoriach zawodowych w każdym razie nie należy przedstawiać ostentacyjnie tej dewiacji, jakby to była nikczemność typowa dla katolicyzmu – to słowa Benedykta XVI odnoszące się do zawartej w książce Odifreddiego kwestii przypadków pedofilii wśród duchowieństwa, zamieszczone w liście wysłanym na początku września, czyli pół roku po abdykacji.

Dodatkowo Benedykt XVI uważa, jak podają media, że tak jak nie należy milczeć na temat zła w Kościele, nie można też milczeć o „wielkim śladzie dobroci i czystości, jaki wiara chrześcijańska wytyczyła przez wieki”.

Wydrukowany przez rzymski dziennik list papieża emeryta jest pierwszą tak obszerną jego publiczną deklaracją od chwili abdykacji.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl/swiat/benedykt-xvi-nigdy-nie-probowalem-ukryc-skandalu-pedofilii/8b9l6