Billie Jean King – wyoutowana lesbijka na ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi

Billie Jean KingBillie Jean King jest bez wątpienia ikoną światowego tenisa. Nadto od 1981 roku jest wyoutowaną lesbijką, która niedawno została wyznaczona do reprezentowania USA na ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi.

– To bardzo ważne, żeby nas zobaczono – że jesteśmy sportowcami, jesteśmy wyoutowani i jesteśmy wolni. Musimy pokazać rosyjskiej społeczności LGBT, że oni nie są sami. Mam nadzieję, że będąc w Rosji uda mi się porozmawiać z innymi sportowcami, podyskutować… Może to będzie krok naprzód dla ruchu LGBT w ogóle – więcej ludzi zobaczy, że my jesteśmy po prostu tacy, jak wszyscy inni. Orientacja seksualna po prostu powinna nie mieć znaczenia. To tak jak w naszym kraju z ludźmi o innym niż biały kolor skóry – kolor skóry nie może mieć znaczenia. 
Póki co ostrzegałabym sportowców LGBT przed udziałem w protestach w Soczi. Na początku myślałam, ze np. wystawienie tęczowej flagi byłoby super. Potem zdałam sobie sprawę, że istnieje zasada zakazu politycznych demonstracji przez uczestników igrzysk… – mówiła Billie.

Billie Jean King obecnie ma 70 lat. Kiedy publicznie ujawniła się ze swoją homoseksualną orientacją, w 24 godziny straciła wszystkie kontrakty. Wypowiedź King jest najlepszym dowodem na to, że póki co orientacja seksualna to nie tylko prywatna sprawa każdego z nas, ale również polityczna.

W delegacji do Soczi wybiera się jeszcze dwoje innych wyoutowanych sportowców: łyżwiarz Brian Boitano i hokeistka Caitlin Cahow. Udział całej trójki sam w sobie jest uważany za protest wobec homofobicznej ustawy, którą wprowadził Władimir Putin w lecie 2013 roku.