Boris Dittrich – prawdziwy młot na homofobię

źródło: COC
źródło: COC

Boris Dittrich należy do jednych z najskuteczniejszych parlamentarzystów działających na rzecz LGBT. Wiedzie on prym w zakresie ustaw przygotowanych  i przegłosowanych w holenderskim parlamencie. Dittrich był posłem prze 12 lat i od samego początku walczył o prawa LGBT. Nadal jest czynnym aktywistą i niedawno przyjechał do Polski na zaproszenie Kampanii Przeciw Homofobii.

Skąd to zaangażowanie w prawa osób homoseksualnych? Boris Dittrich sam jest gejem. W dodatku wierzy, że na świecie powinna panować równość i tolerancja. O swojej orientacji dowiedział się w dość niecodzienny sposób. W 1975 roku przyjechał do Stanów Zjednoczonych i zupełnym przypadkiem znalazł się na spotkaniu z człowiekiem, który miał zamiar startować w wyborach do parlamentu i bronić praw środowiska LGBT. Zaciekawiony tą tematyką, choć nadal zadeklarowany jako 100 % heteroseksualista, Dittrich udał na wiec. Co ciekawe, kandydat do parlamentu spojrzał na tłum i wskazał właśnie na Borisa – „ty jesteś gejem”. Boris nie krył swojego oburzenia i wyszedł ze spotkania. Sprawę spotęgowało to, że obok Borysa stała jego aktualna dziewczyna. Wiele lat później, kiedy Borys był już w pełni świadomy swojej homoseksualności, dowiedział się, że człowiekiem, który go odkrył był… Harvey Milk.

Dzisiaj Boris Dittrich jest prawdziwą legendą dla osób LGBT. Na wielu konferencjach proLGBT Boris powtarza, że jest za małżeństwami jednopłciowymi. Podczas jednego z wystąpień stwierdził: „kiedy wprowadziliśmy związki partnerskie okazało się, że nie skończył się świat, Bóg nie pokarał Holandii, nie przestały się rodzić dzieci!”. Trzeba też zauważyć, że osobom homoseksualnym w Holandii żyje się dużo spokojniej i wygodniej, niż takim parom w Polsce.

Badania polskiego społeczeństwa obrazują podejście do tematu małżeństw homoseksualnych. 90 % Polaków popiera związki partnerskie różnopłciowe, a 40 % zgadza się na takie związki między osobami tej samej płci. Przeciwnicy legalnych związków homoseksualnych to 46%. Większość z nich to osoby, które nigdy nie miały styczności z osobami LGBT.