Chile: czterech mężczyzn skazanych za morderstwo homoseksualisty

Policja w ChileSąd w Santiago jednego z czterech napastników skazał na dożywocie, pozostali trzej otrzymali łagodniejsze wyroki. Czyn był zakwalifikowany jako morderstwo. Mężczyźni przez kilka godzin znęcali się nad 24-letnim Danielem Zamudio. Chłopak był bity, przypalany papierosami, odniósł ciężkie obrażenia. Po wszystkim oprawcy wyryli na brzuchu młodego homoseksualisty swastykę. Konającego Daniela pozostawili w parku. Zmarł on w szpitalu.

Atak był wyjątkowo agresywny. Przywódcą był sympatyzujący  z ruchem neonazistów Ahumad Garaya. To właśnie on otrzymał najwyższy wymiar kary w postaci dożywocia. 15 lat więzienia dostali Alejandro Angulo oraz Raul Lopez Fuentes. Tylko siedem lat w więzieniu spędzi najmłodszy sprawa- Fabian Mora Mora. Sąd uwzględnił młody wiek sprawcy oraz wcześniejszy brak kar.

„Ten wyrok pozostawia poczucie niedosytu, ponieważ oni zasługują na znacznie wyższe kary, niestety nasze prawo nie zezwala na to” – komentował Rolando Jimenes przewodniczący Ruchu Integracji i Wyzwolenia Homoseksualistów.

To morderstwo wywołało szok w całym Chile. Zbrodnia była wyjątkowa okrutna. Śmierć Daniela nie poszła jednak na marne. Wywołała dyskusję w całym kraju. Środowisko LGBT w Chile uznało to wydarzenie za symbol trudnej walki o prawa mniejszości seksualnych.

Wydarzenie miało swoje legislacyjne skutki. Sejm w Chile uchwalił prawo umożliwiające gejom i lesbijkom dochodzenie swych praw przed sądem. Od tej pory jeśli padną ofiara dyskryminacji czy homofobii będą mogły walczyć o naprawę szkód w chilijskim sądzie.