Chrześcijanie LGBTQ komentują słowa papieża Franciszka

Wiara i tęcza
Wiara i tęcza

Wiara i Tęcza w swoim oświadczeniu pisze: „Jako wspólnota chrześcijan – lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych wyrażamy radość ze słów papieża Franciszka, sprzeciwiających się marginalizacji i dyskryminacji społecznej osób homoseksualnych. Wierzymy, że słowa te staną się inspiracją dla hierarchów i duchownych katolickich, a także przedstawicieli innych kościołów chrześcijańskich”.

Papież Franciszek podczas swojej poniedziałkowej konferencji powiedział „Jeżeli ktoś jest gejem lub lesbijką i poszukuje Boga, kim ja jestem, żeby ich oceniać?”. Dodał też, że geje i lesbijki nie mogą być dyskryminowane w społeczeństwie. „Katechizm wszystko wyjaśnia. Mówi, że nie powinni być marginalizowani, ale zintegrowani ze społeczeństwem” – powiedział papież.

„Ufamy, że papież będący ziemską głową Kościoła Rzymskokatolickiego stanie się wzorem postawy akceptacji, dialogu oraz sprzeciwu wobec przemocy, która dotykała i niestety dotyka osoby LGBT, także ze strony ludzi wierzących, a nawet przedstawicieli duchowieństwa. Mamy także nadzieję, że papież wyrazi poparcie dla postulatów prawnej ochrony osób LGBT na całym świecie, co będzie inspiracją dla tych wszystkich, którzy dostrzegają w jego osobie także głowę jednego z państw europejskich” – pisze Wiara i Tęcza w swoim oświadczeniu.

Grupa mówi też, że „ścieżka celibatu, białego związku jak i wiernego związku z partnerem tej samej płci w którym miłość wyraża się we wzajemnej trosce, opiece a także relacji seksualnej – stanowią równorzędne drogi do pełnej jedności z Bogiem i wspólnotą osób wierzących”.

LGBTQ Wiara i Tęcza rozpoczęła swoją działalność w Krakowie w 2010 roku. W tym momencie grupa działa również w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście.