Coming out – wyjście z szafy

Fot. www.drakemagazine.com
Fot. www.drakemagazine.com

Samo pojęcie coming out oznacza samodzielne ujawnienie własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, przez mniejszości w społeczeństwie, przed rodziną, znajomymi, przyjaciółmi, współpracownikami, a także, w przypadku osób publicznych podanie informacji do wiadomości społeczeństwa za pośrednictwem środków masowego przekazu. Coming out to proces, polegający na uświadomieniu sobie własnej, innej niż heteroseksualna orientacja seksualna, który obejmuje także naukę samoakceptacji jako geja, lesbijkę lub osobę biseksualną.

Wyniki badań statystycznych ujawniają, że osoby heteroseksualne, które znają geja lub lesbijkę, przyjmują bardziej pozytywną postawę wobec homoseksualistów jako grupy, i częściej akceptują ich prawa. Dla porównania w 2008 roku wprowadzenie możliwości legalizowania związków partnerskich popierało 27% ogólnej populacji, zaś w grupie znających osobiście lesbijkę lub geja współczynnik wynosił aż 70%.

Pojęcia coming out nie powinno być mylone z outingiem, co z kolei oznacza ujawnienie czyjejś odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej przez osoby trzecie, najczęściej wbrew woli „zdemaskowanej” osoby.

Ujawnienie orientacji psychoseksualnej – zaproszenie do dialogu” Agaty Engel-Bernatowicz i Aleksandry Kamińskiej to książka, która przez niespełna 3 lata była najlepiej sprzedającym się tytułem. Obecnie nakład został wyczerpany. Nowatorska książka napisana przez psycholożki doświadczone w pracy terapeutycznej i szkoleniowej odwołuje się do przykładów coming out. Zapewne pomoże w trudnej drodze zmierzającej do akceptacji orientacji homoseksualnej – własnej lub osób bliskich.

To także doskonała pozycja promująca tolerancję oraz podejmująca ważny temat nie tylko dla każdej lesbijki czy każdego geja, ale także dla wszystkich osób heteroseksualnych, które chciałyby poznać emocje i dylematy towarzyszące procesowi coming out i chciałyby znaleźć odpowiedź, jak się zachować by nie zranić, kiedy syn/córka, przyjaciel/przyjaciółka czy kolega/koleżanka chce nam wyjawić swą tajemnicę.

Bez wątpienia lektura dla wielu okaże się „odkrywcza” i ułatwi dialogi z osobami z mniejszości seksualnych.

Źródło: www.comingout.pl/