Czy na orientację seksualną mają wpływ geny?

Pierwsze gejowskie małżeństwo absolwentów wojskowej akademii West Point w USA. Larry Choate III i Daniel Lennox przed kaplicą. (Jill Knight)Nowe badanie gejów w USA na rzecz rozwoju nauki (American Association for the Advancement of Science) dowiodło, że na orientację seksualną mężczyzn wpływ mają m.in. geny. Naukowcy przebadali DNA 400 gejów i stwierdzili, że geny zlokalizowane na dwóch różnych chromosonach są znaczące.

Naukowcy tłumaczą, że chromosom X zwany Xq28 może mieć pewien wpływ na zachowania seksualne mężczyzn – choć nie jest to jeszcze do końca jasne. Warto tutaj wspomnieć, że wyniki badań dowiodły, że wielu mężczyzn homoseksualnych mieli podobne markery genetyczne w tych obszarach.

Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego mówi w Gazecie Wyborczej: – Z wielu różnych badań wiadomo, że za orientację seksualną mogą odpowiadać geny. Z badań na bliźniętach jednojajowych wynika, że jest pewna komponenta genetyczna, ale za większą część odpowiadają czynniki środowiskowe. W przypadku takich badań jednak duże znaczenia ma dobór próby, zwłaszcza w przypadku orientacji seksualnej, która nie jest cechą zero-jedynkową.

Psycholog z Kings College London powiedział, że wyniki są jak najbardziej cenne dla dalszego zrozumienia biologii orientacji seksualnej. – To nie jest kontrowersyjne i zaskakujące i nie jest niczym czym ludzie powinni się martwić. Wszystkie ludzkie cechy psychiczne są dziedziczne. To znaczy, że mają podłoże genetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *