Czy prawo w Unii Europejskiej jest w stanie ochronić homoseksualistów?

Parada Równości
Parada Równości

Z raportu, który został opublikowany przez Amnesty International wynika, że osoby homoseksualne są atakowane na ulicach, są dyskryminowane oraz muszą ukrywać swoją orientację seksualną. Na tle homofobii państwom Unii Europejskiej nie udaje się zapobiec przestępstwom oraz przemocy.

W ciągu ostatnich lat, mimo iż sytuacja osób LGBT poprawiła się, jednak media nadal informują o przypadkach dyskryminacji oraz nietolerancyjności wobec społeczności LGBT. Przyczyną tego może być fakt iż niektóre państwa Unii Europejskiej nie dostosowały lub nie uchwaliły odpowiednich przepisów.

Raport, który został opublikowany przez Amnesty International pt. „Ponieważ jestem, kim jestem. Homofobia, transfobia i przestępstwa z nienawiści w Europie” wytyka luki w systemie prawnym niektórych państw Unii Europejskiej.

Raport przedstawia złą sytuację środowisk LGBT. Za przykład została podana Litwa oraz Czarnogóra. Na Litwie parada równości została obrzucona jajkami, natomiast w Czarnogórze butelkami oraz kamieniami.

Włochy, Niemcy, Bułgaria, Łotwa – to państwa, które powinny zmienić przepisy prawne, gdyż tamtejsze przepisy nie uwzględniają przestępstw popełnionych ze względu na rzeczywistą lub domniemaną orientację seksualna.

Źródło: http://gay.pl/tekst.php?id=16395