Czy zastanawialiście się czy płeć można zmienić? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Wielkie Pytania

Czy płeć można zmienić?Już w ten piątek (28 lutego o godzinie 18:00) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Wielkie Pytania: „Czy płeć można zmienić?”.

Pan Bóg rzekł: <<Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc>>. (…) Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. (…) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” [Rdz 2,18.22a; 1,27].

Tak brzmi jedna z pierwotnych w naszej kulturze wykładni płciowości człowieka, jednak na przestrzeni ostatnich paru wieków rozumienie tego, czym jest płeć, uległo istotnym przemianom. Wbrew tradycyjnym ujęciom, niektórzy uznają, że binarny podział na płeć żeńską i męską nie wyczerpuje bogactwa tej sfery, a w dodatku stanowi narzędzie dyskryminacji tych, którzy nie chcą – lub nie mogą – zdecydowanie stanąć po jednej ze stron. Czym zatem jest płeć? Istotą człowieka, z którą każdy rodzi się iumiera, wpisaną mu przez Stwórcę raz na całe życie w każdą komórkę jego ciała? A może raczej konstruktem społecznym, kwestią wyboru, narzędziem ucisku…? I ostatecznie: czy płeć można zmienić? I czy jest to problem antropologiczny, etyczny – a może rozstrzygalny na gruncie medycyny/psychologii/neuronauk?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć razem z naszymi gośćmi. W spotkaniu wezmą udział:

Dawid Gospodarek – prezentuje własne stanowisko w sprawie. Członek Klubu Jagiellońskiego, sekretarz redakcji miesięcznika LIST, redaktor miesięcznika „Biblia krok po kroku”, współpracownik kwartalnika „Pressje”, publikuje m.in. na portalach Deon.pl, Stacja7.pl, Rebelya.pl.

Jej Perfekcyjność – osoba trans, socjolożka i medioznawca. Bloggerka, działacz, imprezowiczka. Zajmuje się tematyką queer, płci i gender. Badacz dyskursu medialnego, pamięci o Holocauście oraz spuścizny Jana Pawła II. Trenerka zarządzania różnorodnością. Członek zarządu Fundacji Wolontariat Równości, współorganizatorka Parady Równości.

Miejsce: De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14, Kraków. Wstęp wolny.