Desmond Tutu powiedział, że walczy o prawa osób homoseksualnych ponieważ „To Bóg chwyta mnie za kark”.

Desmond TutuW trakcie rozmowy z Charisma News arcybiskup Desmond Tutu powiedział:

„Gdziekolwiek gdzie ludzkość ludzi jest podważana, gdziekolwiek gdzie ludzie są krzywdzeni, tam znajdziemy nasze posłannictwo. Czasami chciałbyś siedzieć cicho. To jedna z tych rzeczy, o których prorok Jeremiasz mówił: „Wiesz Boże, nie chciałem być prorokiem a ty zmusiłeś mnie, aby wypowiedzieć słowa pogardy wobec ludu, który kocham. Twoje słowa są niczym ogień płonący w mojej piersi.”

“To nie tak, że to kwestia sporna kiedy wypowiadamy się za prawami osób o innej orientacji seksualnej. Ludzie wzięli część nas i użyli jej, aby nas dyskryminować. W naszym przypadku była to nasza etniczność; dokładnie tak samo jest z orientacją seksualną. Ludzie są zabijani, bo są homoseksualni. Nie myślę: „Co chcę dzisiaj zrobić? Chcę walczyć o prawa osób homoseksualnych” Nie. Bóg chwyta mnie za kark.”

Kiedy został zapytany o opinię dot. komentarza papieża Franciszka na temat homoseksualizmu “Jeżeli ktoś jest homoseksualistą i szuka Pana i ma dobrą wolę, kim jestem, aby go osądzać?” Tutu wyraził się bardzo gorąco o papieżu, mówiąc, że jest „oddechem świeżego powietrza” i chwaląc go za to, że żyje bardziej jak zwykły człowiek niż jak inni papieże. „Jestem tak podekscytowany, że jest z nami w tym tak istotnym momencie w historii naszego świata”.

W lipcu tego roku arcybiskup Tutu powiedział: “Odmówiłbym pójścia do homofobicznego nieba. Nie, powiedziałbym, wybaczcie, ale raczej chętniej pójdę do tego drugiego miejsca. Nie wyznawałbym  Boga, który jest homofobiczny, tak głęboko w to wierzę. Jestem tak żarliwy w tej sprawie jak byłem w stosunku do Apartheidu. Dla mnie te sprawy są tak samo ważne.”