Dwa referendum – dwa podejścia, czyli Chorwacja vs Irlandia

Eamon GilmoreDwa zupełnie inne kraje – Chorwacja i Irlandia. Łączy jej jedno – zorganizują referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych. Dzieli? Praktycznie wszystko. Główna różnica – chorwackie referendum ma zakazać małżeństw jednopłciowych, a irlandzkie wprowadzi je do życia codziennego.

Eamon Gilmore, premier Irlandii podczas weekendowego wystąpienia na kongresie młodzieżówki Partii Pracy ogłosił, że referendum w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych odbędzie się jeszcze przed rozpisaniem następnych wyborów. Podał dwie możliwe daty – jesień 2014 lub wiosnę 2015. Referendum w Irlandii zdaje się być jedynie konieczną formalnością, bowiem już w kwietniu 79 proc. członków Konwencji Konstytucyjnej wyraziło swoje poparcie dla małżeństw homoseksualnych. Poparcie społeczeństwa w tej kwestii wynosi ok. 75 proc.

Na taki krok do przodu środowisko LGBT nie może liczyć w przypadku Chorwacji. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Parlamentarna komisja większością głosów (10 do 3) zatwierdziła pomysł ogłoszenia referendum w sprawie wprowadzenia zakazu zwierania małżeństw homoseksualnych. Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że informacja o planowanym referendum pojawiła się podczas międzynarodowej konferencji LGBT w Zagrzebiu, w której brało udział ok. 300 aktywistów z 40 krajów. Nikt jednak nie zabrał głosu w tej sprawie.