Dwie lesbijki ruszają w Polskę z akcją ”Projekt podróż”

Liliana (z welonem) i Martyna chcą zobaczyć reakcje ludzi na dwie panny młode. (fot. Katarzyna Niejadlik)”Jesteśmy w związku i nie widzimy w tym nic niewłaściwego” – powiedziała torunianka Liliana Piskorska, która wraz ze swoją życiową partnerką, Martyną Tokarską postanowiły wyruszyć w w różne rejony Polski gdzie będą chciały  rozmawiać z ludźmi na tematy miłości oraz swobody w poszukiwaniu swojej drugiej połówki”.

Liliana Piskorska, która jest organizatorem ”Projekt podróż” powiedziała: ”Nasza akcja pokazuje codzienne życie,ale mówi przede wszystkim o szczęściu i miłości” .

Dziewczyny chcą podróżować autostopem i odwiedzic w sumie 8 miast w Polsce.

Liliana wyjaśnia, że ”Organizujemy w kilku miejscach każdego z miast fotograficzne sesje w sukniach ślubnych. Będzie to akcja artystyczna łącząca pastisz, zabawę ze stereotypem idealnego dnia zaślubin, z którym mierzy się każda kobieta oraz, co równie ważne, akcja społeczna w przestrzeni publicznej”.

W każdym z miast Liliana i Martyna chcą się spotkać z fotografami i fotografkami oraz z kamerzystami i kamerzystkami. ”Chodząc po ulicach będziemy obserwowały reakcje ludzi, czy wykażą się zrozumieniem, niechęcią, czy obojętnością” – mówi Liliana.

Liliana wyjasnia, że projekt ma podłoże polityczno-spoleczne i będzie komentarzem do sytuacji zwiazków partnerskich.

Liliana tłumaczaczy, że ”W przyjazny, afirmatywny sposób chcemy pokazać, że nie musi tu być społecznego przyzwolenia, bo te związki już są. Można powiedzieć, że projektujemy utopijną wizję związku, który realnie nie funkcjonuje jako utopia. Nasz projekt nie jest oderwany od życia. Jesteśmy w związku, więc nie ma mowy o jakimś ustawianiu czegoś czy graniu pod sesję. Nasi bliscy i znajomi traktują nasz związek jako normalną sprawę. Bardzo nam zależy, aby pary podobne do nas były postrzegane w całym kraju jak zwykłe związki”

Pomysł na akcję był planowany od wakacji zeszłego roku a dziewczyny przygotowywały się do niego pół roku.

”Musiałyśmy nawiązać kontakt z ludźmi w każdym z miast, które odwiedzimy, umówić fotografów i kamerzystów, czy choćby załatwić sobie nocleg.Będą nam pomagali lokalni artyści, aktywiści i różne grupy. Dodatkowo trzeba było przygotować całą otoczkę, założyć stronę internetową, bloga, stworzyć plakaty i nagrać zwiastun.Traktujemy to trochę jak film drogi” – mówi Liliana.

Dziewczyny będą zadawały relacje na bieżąco z „Projektu Podróż”, zamieszczając na swojej stronie internetowej zdjęcia, filmy oraz wpisy.

Liliana i Martyna wyruszą w trasę 26 sierpnia i pierwszym miastem jaki odwiedzą będzie Kraków. W planach sa odwiedziny takich miast jak Warszawa czy Poznań .

”Oprócz sesji zdjęciowych w wybranych miastach wieczorami organizujemy pokazy i spotkania – mówi Liliana. – Będzie można zadać nam różne pytania i wyrazić swoją opinię. Rezygnujemy z anonimowości, podpisujemy się swoimi nazwiskami. Mam nadzieję, że będzie dobrze, ale lekki strach jest. Na własnej skórze sprawdzimy reakcje ludzi na związki osób tej samej płci, dowiemy się, co o tym myślą i jakie mają argumenty. Dlatego w każdym z miast starałyśmy się znaleźć kogoś, kto w razie jakichś nieprzyjemności mógłby nam pomóc.”

Ostatnim miastem, które odwiedzą dziewczyny będzie Toruń i tam tez odbędzie się spotkanie będące podsumowaniem całego projektu. Spotkanie odbędzie się w toruńskiej Galerii nad Wisłą o godzinie 19:00.

”Ten projekt jest nie tylko komentarzem do obecnej sytuacji politycznej w naszym społeczeństwie, ale przede wszystkim mówi o realnej sytuacji życiowej wielu ludzi w Polsce. I o to nam chodzi, o ukazanie szczęścia i miłości”.

Liliana i Martyna wspólnie działają na stronie internetowej pod adresem www. projektpodroz2013.wordpress.com.

źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130822/TORUN01/130829820