Dzień Milczenia po raz czternasty w Toruniu

W niedzielne popołudnie 14 kwietnia na toruńskim Rynku Staromiejskim pojawią się ubrane na czarno osoby z ustami zaklejonymi taśmą. Ten charakterystyczny wygląd to znak rozpoznawczy Dnia Milczenia – protestu przeciw homofobii, który w Toruniu odbywa się każdej wiosny od 2006 roku. Za wydarzenie odpowiada Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności (SPR) działające w Toruniu na rzecz osób LGBTQ.

Toruński Dzień Milczenia jest starszy od naszej organizacji, choć mamy już 10 lat. – wyjaśnia Przemek Szczepłocki z SPR. – Pierwsze Dni Milczenia były przez nas robione jeszcze pod szyldem KPH Toruń. Wtedy i dziś chodziło o to samo: sprzeciw wobec braku reakcji ma homofobię, obojętności, z jaką się ona spotyka. Kogoś zwyzywano, bo nie jest hetero? Reakcją jest milczenie. Kogoś nazwano pedofilem, zoofilem, nekrofilem? Cisza. Odwracanie wzroku, bo „mnie to przecież nie dotyczy”. Milczenie jest ciekawą reakcją – biorąc pod uwagę, jak chętnie ludzie w Polsce wypowiadają się o wszystkim, jak często i namiętnie komentują każdą sprawę.

Dzień Milczenia nie jest wynalazkiem toruńskim ani polskim – pomysł pochodzi z USA, gdzie od lat organizuje i popularyzuje go GLSEN, organizacja działająca na rzecz zmniejszenia dyskryminacji, nierównego traktowania i prześladowania osób LGBTQ w szkołach i oświacie. Pierwszy Day of Silence odbył się w 1996 roku.

Agnieszka Ryniec, organizatorka wydarzenia, wyjaśnia różnice między polskim i amerykańskim Dniem Milczenia: W USA ludzie pracują, chodzą do szkoły itd., ale milczą przez cały dzień na znak solidarności z ofiarami homofobicznych prześladowań, znęcania się i dokuczania w szkołach. My wychodzimy na ulicę, nie tylko nie mówimy, ale mamy zaklejone usta, rozdajemy ulotki wyjaśniające, co to za akcja, trzymamy plansze, których treść ma dać przechodniom do myślenia, np. „LESBIJKI=LUDZIE” i odnoszące się do niej „CZEMU MILCZYSZ, KIEDY LUDZIE SĄ PONIŻANI?”.

SPR podkreśla, że w Dniu Milczenia może wziąć każda osoba, która chce pokazać swój sprzeciw wobec tego, że w Polsce bagatelizuje się homofobię; można przyjść w dowolnym momencie wydarzenie i przyłączyć się do milczącego protestu. Podobne akcje odbywały i odbywają się także w innych miastach, jak np. w Płocku, gdzie tegoroczny Dzień Milczenia odbył się 07 kwietnia. Toruński Dzień Milczenia jest najstarszy i odbywa się nieprzerwanie od 2006 roku.

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać od Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności”; kontakt mailowy: pracowniaroznorodnosci@gmail.com.