Elżbieta II oczyściła z zarzutów pośmiertnie Alana Turinga, genialnego homoseksualnego matematyka

Alan TuringW dniu wczorajszym (23 grudnia 2013r) królowa Elżbieta II wydała oficjalny edykt, w którym ułaskawiła i oczyściła z zarzutów pośmiertnie Alana Turinga.

Alan Turing był angielskim matematykiem, kryptologiem, twórcą pojęcia maszyny Turinga, a przede wszystkim odpowiedzialny był za złamanie kodu Enigmy w czasach II wojny światowej. W 1952 roku, zgodnie z ówczesnym prawem, został skazany za homoseksualizm. Nie poszedł do więzienia, lecz zmuszono go do chemicznej kastracji i drastycznej terapii hormonalnej. Po dwóch latach popełnił samobójstwo.

Naukowiec Stephen Hawking oraz organizacje LGBT od lat zabiegały o oczyszczenie Turinga z zarzutów. Premier Gordon Brown w 2009 roku przeprosił Turinga pośmiertnie. Powiedział, że Turing był bohaterem wojennym a to, co zrobiła mu Wielka Brytania w majestacie swego nieludzkiego prawa nie powinno było nigdy się wydarzyć.

Brytyjscy aktywiści LGBT twierdzą, że Królowa powinna oczyścić z zarzutów wszystkie osoby, które zostały skazane za swoją homoseksualną orientację. Przypomnijmy, że homoseksualizm był nielegalny na wyspach brytyjskich do 1967 roku.