Elżbieta Szczęsna, prezeska Akceptacji, stowarzyszenia rodziców osób LGBT otrzymała nagrodę Respektpreis

Elżbieta Szczęsna
Elżbieta Szczęsna

O nominacji Pani Elżbiety Szczęsnej do nagrody RESPEKTPREIS pisaliśmy miesiąc temu. Z wielką przyjemnością chcielibyśmy Was poinformować, że wczoraj w Berlinie Elżbieta Szczęsna otrzymała nagrodę.

W oświadczeniu Elżbiety Szczęsnej po otrzymaniu nagrody czytamy:

Przyjmuję nagrodę Respektpreis 2013 z ogromną pokorą. Odkąd zaangażowałam się na rzecz praw lesbijek, gejów i osób transpłciowych, spotkałam dziesiątki odważnych ludzi, którzy poświęcają tej idei nie tylko swój czas. Oni ryzykują o wiele więcej, swoje bezpieczeństwo. Oni są bohaterami naszego ruchu i dlatego przede wszystkim im pragnę wyrazić mój wielki szacunek.
(…)
Rozumiem tę nagrodę jako wspaniały gest solidarności, wysłany z kraju, gdzie akceptacja dla osób LGBT jest dużo powszechniejsza niż w mojej ojczyźnie. To uhonorowanie pracy całego
środowiska LGBT w Polsce, a przede wszystkim tych rodziców
oraz przyjaciół osób LGBT, którzy, w ostatnich miesiącach niezmiernie zaangażowali się w działalność Stowarzyszenia AKCEPTACJA.

Całe oświadczenie można przeczytać po kliknięciu tutaj. Nagrodę Respektpreis przyznaje się osobom zasłużonym w walce z homofobi. Przypominamy, że w najnowszej Replice o Elżbiecie Szczęsnej piszę jej syn Jurek. Wspomina także swój własny coming out a także siedmioletnie zaangażowanie mamy w pomoc innym rodzicom osób LGBT na dyżurach w Lambdzie.