Europejski Tydzień Testowania na HIV – „Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV”

Zrób test na HIV. Poznaj swój status serologicznyW tym roku hasłem przewodnim kampanii, zachęcającej osoby z grupy największego ryzyka do wykonania testu na wirusa HIV jest „Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV”.

Od piątku, 22 do 29 listopada punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których można się przebadać wydłużają czas pracy, tym samym umożliwiając większej grupie możliwość poznania swojego statusu serologicznego. Taka akcja przeprowadzana jest co roku na całym świecie i uczestniczy w niej 56 krajów. W Polsce odbywa się ona dopiero po raz trzeci.

Europejski Tydzień Testowania na HIV (22 – 29 listopada 2013) stawia m.in. za cel ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których diagnozuje się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS. Zapobieganie takiej sytuacji możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez wykrycie zakażenia we wczesnym jego stadium.
Dane epidemiologiczne potwierdzają, że ta inicjatywa jest nam bardzo potrzebna. Po pierwsze nieznane są przyczyny 41% zakażeń odnotowanych w Europie Środkowej, co wskazuje na brak zdefiniowanych dróg przenoszenia zakażenia. Co więcej, w Polsce o zakażeniu wie niewiele ponad 17 tys. osób, podczas gdy, według niektórych szacunków, około 60 tys. Polaków to osoby seropozytywne. Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek wykonał test w kierunku HIV. Niepokojące są także statystyki dotyczące późno wykrytych zakażeń, które stanowią połowę wszystkich odnotowanych przypadków.

Badania można wykonać w Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, są one anonimowe i bezpłatnie. Każda osoba zgłaszająca się do Punktu ma zagwarantowaną poufną rozmowę z doradcą, który ma za zadanie udzielić wyczerpującej informacji na temat zakażenia.

W Warszawie w tygodniu 22-29 listopada testy można wykonać w następujących punktach:
ul. Chmielna 4 (przychodnia IZIS), poniedziałek – piątek 11:00 – 19:00
ul. Nowogrodzka 82 wejście B (II piętro), poniedziałek – piątek 16:00 – 20:00
ul. Żelazna 79, poniedziałek – piątek 16:00 – 19:00
ul. Jagiellońska 34 (pok. 103 i 110, I piętro), poniedziałek i czwartek 16:30 – 18:30

Godziny pracy punktów testowania w kierunku HIV w całej Polsce można sprawdzić na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.