Eurowizja 2015: Miły równościowy akcent na Eurowizji 2015 w Wiedniu!

Litewskie buziaki podczas Eurowizji 2015Wczoraj podczas półfinałów Eurowizji 2015 w Wiedniu, Litwa swoje show postanowiła urozmaicić pocałunkiem hetero oraz dwoma homo. Litwę podczas tegorocznej Eurowizji reprezentowała Monika Linkyte oraz Vaidas Baumila. Oboje pocałowali się na scenie podczas swojego występu. W tym samym momencie zrobili to dwaj tancerze i dwie tancerki.

Oczywiście nie mogło być inaczej i Litwa przeszła do wielkiego finału, który odbędzie się już w sobotę. Mamy nadzieję, że zobaczymy te pocałunki jeszcze raz. Podczas transmisji Eurowizji 2015 w wiedeńskiej Stadthalle nie trzeba było mieć specjalnego „gejdaru” [przyp. red. umiejętności do łatwego rozpoznawania osób homoseksualnych], ponieważ tęczowe flagi społeczności LGBT były obecne na każdym kroku.

Warto tutaj dodać, że podczas Eurowizji było więcej akcentów propagowania równości. Między innymi Bojana Stamenov z Serbii wykonała piosenkę o akceptacji równości. Nadav Guedj z Izraela wykonał według naszej redakcji oraz Repliki najbardziej „gejowski” występ do piosenki „Golden Boy”.

– Wiedeń żyje Eurowizją, a Eurowizja jest tęczowa. Conchita jest po prostu wszędzie, na ratuszu powiewają m.in. tęczowe flagi, w ‚strefie kibica’ nad głównym telebimem napis „Akceptacja jest córką wolności”, na miejskiej sygnalizacji świetlnej jednopłciowe pary… O trzymających się za ręce jednopłciowych parach – już nie symbolicznych, tylko realnych na ulicach – nie wspominając. – czytamy na stronie czasopisma Replika.

Na zakończenie chcielibyśmy złożyć gratulacje Monice Kuszyńskiej, która zakwalifikowała się do jutrzejszego finału. Będziemy trzymać kciuki!