Eutanazja w Belgii. Niesatysfakcjonujące efekty operacji zmiany płci przyczyną śmierci?

NathanNa początku października Europę obiegła szokująca wiadomość. Niespełna 44-letni Belg postanowił pożegnać się ze swoim życiem. Przyczyna leży ponoć w trzech nieudanych operacjach zmiany płci jakie przeszedł. Efekty operacji w żaden sposób nie satysfakcjonowały mężczyznę.

Mowa o Nathanie Werhelst. Urodził się w rodzinie zdominowanej przez mężczyzn, a raczej urodziła. Nathan przyszedł na świat, nie jako mężczyzna a kobieta. W powłoce kobiecego ciała Nathan nie czuł się dobrze. Inne były również oczekiwania jego rodziców, którzy spodziewali się kolejnego chłopca w rodzinie.

Nathan chcąc wreszcie żyć w zgodzie ze swoją naturą poddał się trzem operacjom, które na celu miały stworzenie z niego mężczyzny. Niestety efekty operacji w żaden sposób nie uszczęśliwiły Nathana. Ze słów jakie udzielił w wywiadzie z belgijskim dziennikarzem wynika, że czuł odrazę do swojej nowej męskiej powłoki.

Przypomnijmy, że od 11 lat eutanazja jest zalegalizowana prawnie w belgijskim państwie. Można sobie jednak postawić pytanie czy depresja wywołana niesatysfakcjonującą operacją zmiany płci jest wystarczającym powodem do odebrania życia? Według belgijskich lekarzy Nathan Werhelst w pełni kwalifikował się do przeprowadzenia eutanazji. Został poddany bardzo szczegółowej analizie.

Cała sprawa z pewnością nie jest tak szokująca dla samych belgów, jak dla reszty Europejczyków. Przywykli oni bowiem do tego typu sytuacji. Rocznie więcej niż tysiąc osób decyduje się podjąć ten ostateczny krok. Jeszcze bardziej szokujące będzie z pewnością najnowszy pomysł parlamentu. Według wstępnych rysów prawo do eutanazji w Belgii ma być rozszerzone o osoby młodociane.

Oczywiście osoba starająca się o zgodę na eutanazję powinna na razie mieć ukończone 18 lat. Powinna również posiadać pełnię praw decydowania o swojej osobie. Zdecydowanie się na eutanazję jest bardzo poważnym krokiem, z którego należy zdawać sobie świadomość. Nie może to być decyzja podyktowana czyimiś namowami.

1 Comment

  1. Według mnie eutanazja powinna być legalna w Polsce i na całym świecie. Przecież nawet w średniowieczu „dobicie” przeciwnika było aktem okazanej łaski i szacunku do drugiej osoby, a nie morderstwem jak to dziś niektórzy nazywają. Nawet papież powiedział, że człowiek został stworzony do pełnego życia a nie wegetacji. Nie rozumiem przeciwników eutanazji. Przecież człowiek, który nie chce żyć lepiej żeby zrobił to po ludzku, a nie wieszając się np. na drzewie.

Comments are closed.