Facebook zbanował 106 użytkowników, którzy opublikowali to „obraźliwe” zdjęcie przedstawiające dwóch całujących się mężczyzn

Zdjęcie całujących się mężczyzn (tłumaczenie: Czy to zdjęcie obraża Ciebie? Czy w Twojej opinii jest ono obraźliwe?)
Zdjęcie całujących się mężczyzn (tłumaczenie: Czy to zdjęcie obraża Ciebie? Czy w Twojej opinii jest ono obraźliwe?)

Podobnie do innych gigantów jak Google, YouTube –  Facebook ponownie pokazał jak przestrzega swoje anty-gejowskie prawo, które jest egzekwowane z bardzo dużą dokładnością i szybkością. Administratorzy strony „Have A Gay Day” (od red. „Mieć, gejowski dzień”, podobnie jak „Have a nice day” – „Mieć udany dzień”) zostali zbanowani. Ponad 100 współtwórcom, Facebook zablokował możliwość logowania się i wysyłania zdjęć do Facebooka na okres 30 dni, ponieważ wcześniej wysłali oni „obraźliwe” zdjęcie, które przedstawia dwóch całujących się mężczyzn.

– To jest niezgodne ze standardami społecznościowymi – tłumaczy się Facebook.

Administratorzy strony „Have A Gay Day” wysłali swoje oświadczenie na temat tego incydentu. – Na zdjęciu były widoczne tylko usta dwóch mężczyzn, które dotykały się ze sobą. Po prostu widoczny był pocałunek gejów – piszą w oświadczeniu. Dodają, że zdjęcie było wrzucane wcześniej na Facebooka i nikt się tym nie zainteresował.

To nie jest pierwszy raz, kiedy moralność „policji Facebooka” nie pozwala mu przejść obojętnie koło takich treści. Facebook dość często blokuje treści, które zawierają nawet najbardziej delikatne zdjęcia, ale przedstawiające np. dwóch gejów czy parę lesbijek.

Facebook czuje się bez winy. Tłumaczy, że we wszystkich przypadkach, użytkownicy powinni przestrzegać politykę i regulamin Facebooka. Często się zdarza, że homofobiczni użytkownicy robią „nalot” na daną stronę, która zawiera treści LGBT i zgłaszają jej wszystkie posty, jako treści nieodpowiednie dla innych Internautów. Automatyczny algorytm zapewniania bezpieczeństwa na Facebooku reaguje natychmiast – blokuję dostęp administratorom, bez wcześniejszego sprawdzenia przez analityka.