Francuscy deputowani przegłosowali ustawę wprowadzającą regulację prawną małżeństw jednopłciowych i adopcji przez pary jednopłciowe.

Francuscy deputowani
Francuscy deputowani

Z 329 głosów aż 229 poparło ustawę wprowadzającą regulację prawną dot. małżeństw jednopłciowych oraz adopcji przez pary jednopłciowe we Francji. Po Wielkiej Brytani czas na Francję. „Wygraliśmy wielką i szlachetną bitwę!” – tak powiedziała Christiane Taubira, francuska minister sprawiedliwości.

Premier Francji tuż przed głosowaniem zapewniał, że „W przeciwieństwie do tego co wykrzykują – na szczęście będący w mniejszości – przeciwnicy ustawy – prawo to umocni instytucję małżeństwa”. „nie ma żadnych powodów, by pary jednopłciowe nie mogłby korzystać z takiej samej ochrony państwa jak pary różnopłciowe. Nie ma również żadnego powodu, aby dzieci wychowywane w parach jednopłciowych cieszyły się mniejszym bezpieczeństwem prawnym” – mówiła w trakcie debaty Christiane.

„Małżeństwa jednopłciowe dla wszystkich”, bo tak nazwana jest ta ustawa zgromadziła wokoł siebie ponad 60% ludzi ją popierających. Jednakże wśród nich 49 proc. jest za adopcją. Ustawa ta nie reguluje kwestii związanych ze sztucznym zapłodnieniem, za co prezydenta Hollande’a ostro skrytykowały francuskie organizacje LGBT. Sprawa ta jednak nie ucichnie i powróci w osobnej ustawie w kolejnych miesiącach.

Ustawą już pod koniec marca zajmie się Senat, w którym socjaliści również mają większość. Nieoficjalnie mówi się, że ustawa wejdzie w życie już w maju lub czerwcu b.r.