Gejowski aktywista publicznie protestuje przeciw ustawie antygejowskiej

www.out.com - kadr  z wystapienia dziennikarza w RTPopularna anglojęzyczna rosyjska telewizja newsowa RT( dawna Russia Today) zaprosiła do rozmowy Jamesa Kirchicka, który miał wraz z innymi zaproszonymi gośćmi skomentować na wizji sprawę wyroku Bradleya Manninga.

James Kirchick, to amerykański dziennikarz, który pisze artykuły o sprawach dotyczących polityki zagranicznej i praw LGBT. James jest gejowskim aktywistą.
Wykorzystując zaproszenie dziennikarz na żywo na antenie  telewizji ostro skrytykował rosyjskie prawo wymierzone w społeczność LGBTQ i przewidujące kary za ”propagowanie nietradycyjnych zachowań seksualnych”.

Jego obecność w studio była transmitowana z innego miejsca, więc gdy James Kirchick pojawił się na antenie wciągnął na ramiona tęczowe szelki  a swoje wystąpienie rozpoczął mówiąc:  ”Nie możemy milczeć w obliczu zła. Będąc na antenie stacji uprawiającej propagandę finansowaną przez Kreml, będę nosił z dumą moje gejowskie szelki i zaprotestuję przeciwko strasznej antygejowskiej ustawie, która stała się prawem, kiedy podpisał ją Władimir Putin.” Dodał także, że prawo delegalizuje w Rosji debatę publiczną na temat homoseksualizmu.

Kobieta, która prowadziła program próbowała  skłonić go do zajęcia się tematem Manninga, jednak James Kirchick nie był zainteresowany rozmową o Manningu. ”Nie jestem zainteresowany rozmową o Manningu. Chcę mówić o przerażającej i narastającej homofobii w Rosji. Chcę powiedzieć rosyjskim homoseksualistom, że mają przyjaciół na całym świecie, którzy się z nimi solidaryzują. Nie będziemy milczeć w obliczu takich represji” – powiedział.

Amerykański dziennikarz powiedział również do prowadzącej: ”Nie wiem, jak możesz spać po nocach po tym, co robi twój pracodawca Władimir Putin. Powinnaś się wstydzić tak jak każdy, kto pracuje w tej stacji. Codziennie, przez całą dobę kłamiecie, więc ja wykorzystam chwilę, by powiedzieć tu prawdę.”

Jego wystąpienie trwało dwie minuty potem zdjęto go z anteny a dziennikarze stacji RT tłumaczyli się po tym że, zaprosili Kirchicka do rozmowy na temat sprawy Manninga, jednak on nie chciał podjąć tego tematu i przepraszali widzów za zamieszanie.

Źródło: http://www.out.com/news-opinion/2013/08/21/gay-reporter-kicked-russian-tv-network