Hawaje będą walczyć o małżeństwa jednopłciowe

Kapitol Stanowy Hawajów w Honolulu / Fot. Wikipedia
Kapitol Stanowy Hawajów w Honolulu / Fot. Wikipedia

Trwają przygotowania do specjalnego posiedzenia parlamentarnego w sprawie małżeństw jednopłciowych, które za prośbą gubernatora Neila Abercrombie, demokraty, ma odbyć się 28 października.

Gubernator przygotował projekt ustawy, dzięki której osoby homoseksualne będą mogły zawierać związki małżeńskie jeszcze w tym roku (nawet 18 listopada).

Przeciwnicy osób homoseksualnych jednak nie śpią i nie zamierzają siedzieć cicho. Członkowie takich organizacji jak Hawaii Family Forum (Hawajskie Forum Rodzinne), Hawaii Christian Coalition (Hawajska Koalicja Chrześcijańska), Concerned Women for America (Zaniepokojone Kobiety dla Ameryki) zbierają popleczników. Biskup Larry Silva z Honolulu nawołuje wiernych, aby wpłynęli na polityków. Jest to przykład na to jak kościół może sterować milionami wiernych i decydować w sprawie państwa.

Hawajski senat uważany jest za bardzo progejowski, jednakże Izba reprezentantów jest bardziej podzielona. Aby uchwalić ustawę potrzeba 26 z 51 głosów. Próba przeforsowania małżeństw jednopłciowych zaczęła się na Hawajac w 1990 roku, kiedy trzy pary próbowały się pobrać, a po odmowie urzędników pozwały stan pod zarzutem dyskryminacji na podstawie płci.

W 1998 przyjęto poprawkę, która głosiła, że tylko politycy a nie sądy mają prawo decydować o legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Póki co 13 stanów i Waszyngton zezwala na zawierania małżeństw jednopłciowych, a cztery inne stany w tym Hawaje prawdopodobnie pójdą ich śladami.

Źródło: gejowo.pl