Holenderski dyplomata został zaatakowany w Moskwie

querrty.com
querrty.com

Starszy dyplomata Holandii w Moskwie został brutalnie zaatakowany we własnym domu. Całe zdarzenie przypominało znany hollywoodzki film. Onno Elderenbosch wracał do domu we wtorek wieczorem. Został zaczepiony przez dwóch mężczyzn w kombinezonach elektryków. „Fachowcy” stwierdzili, że w całym budynku doszło do awarii i chcą sprawdzić czy w mieszkaniu Elderenboscha również nie ma prądu. Tuż po otworzeniu drzwi do mieszkania dyplomata został zaatakowany i brutalnie pobity. Napastnicy splądrowali mieszkanie i zostawili na lustrze Holendra nietypową wiadomość – różową szminką narysowali serce i napisali LGBT.

Sześćdziesięcioletni Elderenbosch nie został poważnie ranny i nie wykonał obdukcji. Sprawa przybrała jednak wymiar międzynarodowy kiedy minister spraw zagranicznych Holandii wezwał władze Rosji do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracujących na terenie Rosji Holendrów.

Atak wydaje się być pokłosiem konfliku między Holandią i Rosją, m.in. z powodu Greenpeace oraz homofobii w Rosji. Holandia, jest jednym z najbardziej liberalnych krajów na świecie jeśli chodzi o prawa osób LGBT.  To właśnie w tym kraju w 2001 roku, jako w pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe. Rosja natomiast nadal obstaje przy swoim drakońskim prawie, dyskryminującym LGBT.

Według kontrowersyjnego działacza praw gejów Nikołaj Aleksiejewa „Atak miał być sygnałem, że Rosja nie będzie tolerować tego rodzaju holenderskiej tolerancji. To [atak ] jest wyśmianiem Holendra oraz liberalnego traktowania mniejszości seksualnych. Myślę, że [napastnicy] zrobili to, aby podkreślić , że takie rzeczy są niedopuszczalne w Rosji . „