Ian McKellen, aktor z Władcy Pierścieni żałuje, że nie ujawnił swojej homoseksualnej orientacji wcześniej.

Sir Ian McKellen jest brytyjskim aktorem teatralnym i filmowym. Nominowany był do Oskara, był kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Sir Ian jest homoseksualistą, który walczy o większe prawa gejów i lesbijek.

Przypomnijmy, że Ian McKellen jest osobą, która wyraziła swoje poparcie dla ludzi LGBT w Rosji. Po spektaklu „No Man’s Land”, aktor i reżyser dali się sfotografować z kartkami z napisami „Solidarność z gejami i lesbijkami w Rosji” oraz „Jestem ludzką istotą, a nie propagandą”. Akcję zainicjował Michael Petrelis, kalifornijski działacz LGBT.

Michael Petrelis, Ian McKellen, partner Petrelisa - Mike Merrigan i reżyser Sean Mathias (Fot. Gays Without Borders)
Michael Petrelis, Ian McKellen, partner Petrelisa – Mike Merrigan i reżyser Sean Mathias (Fot. Gays Without Borders)

Ostatnio przyznał, że żałuję, iż jego coming out odbył się tak późno. Miał 49 lat kiedy to w Wielkiej Brytanii wprowadzano zakaz „propagandy homoseksualnej” (zniesiony w 2000 roku). – byłem tym tak oburzony, że się wyoutowałem. Przy tej wściekłości coming out okazał się nawet łatwy. (…) Teraz żyję w kraju, w którym prawo już nie dyskryminuje gejów i lesbijek. Czuję się przez mój kraj akceptowany – zresztą, do cholery, najwyższy czas! A ponieważ ciągle pracuję i jestem zdrowy, to jestem tak szczęśliwy jak nigdy przedtem” – powiedział 74-letni sir Ian McKellen (m.in. Magneto w „X-Men” i Gandalf we „Władcy pierścieni” i „Hobbicie”) w nowym wywiadzie dla „Men’s Journal” – mówił Sir Ian McKellen.

Aktor swój coming out zrobił dokładnie 25 lat temu.