IKEA została zmuszona do usunięcia artykułu o dwóch lesbijkach z magazynu w Rosji

Sklep IKEA / fot. Senil anka/commons/GNU/creativeProducent mebli IKEA musiał usunąć artykuł, w którym autor pisał o dwóch lesbijkach w magazynie life-stylowym. Pismo miało trafić do klientów tej firmy, jednakże tak się nie stało z uwagi na surowe przepisy obowiązujące w Rosji, które zakazują „promocji nietradycyjnych stosunków seksualnych” – zaznaczyła rzeczniczka IKEI.

IKEA do wszystkich swoich klientów na świecie wysyła magazyn „IKEA FAMILY”. W tym wydaniu zamieściła artykuł o dwóch rosyjskich projektantkach, które mieszkają na co dzień w Chinach. Artykuł ten nie pojawi się w rosyjskiej wersji magazynu.

– Jednym z warunków, które IKEA musi spełniać działając na obcym rynku, jest konieczność przestrzegania prawa danego państwa. W związku z tym usunięto tekst, który mógł być zinterpretowany jako promocja homoseksualizmu. – mówi rzeczniczka Ylwa Magnusson.

Dodała również, że Rosja należy do 5 państw, w których IKEA sprzedaje najwięcej swoich produktów. Jest to aż 6 proc. całkowitej sprzedaży. W Rosji na dzień dzisiejszy jest 14 salonów sprzedaży, w których pracuje 11 tysięcy pracowników.

Według zachodnich mediów jest to doskonały przykład tego, do czego muszą się posuwać międzynarodowe korporacje, które chcą zbudować swój dobry wizerunek na innych rynkach. – czytam na pch24.pl

To nie jest pierwszy taki przypadek. W zeszłym roku firma została zmuszona do usunięcia ze strony internetowej zdjęcia czterech młodych ludzi w kominiarkach. Mogło one być odczytane jako gest poparcia dla uwięzionych członkiń rosyjskiej grupy punkowej Pussy Riot.