Instalacja „Tęcza” z placu Zbawiciela zostanie tymczasowo zdemontowana. Mamy oświadczenie autorki!

Tęcza na pl. Zbawiciela (fot. Martyna Śmigiel)Gazeta.pl w swoim serwisie podaję informację, iż instalacja z placu Zbawiciela pt. Tęcza zostanie tymczasowo zdemontowana, by na nowo powrócić po nowym roku.

Jako, iż zima za pasem, ratusz zdecydował, że praca rekonstrukcyjne rozpoczną się na początku 2014 roku w zamkniętym budynku. Tęcza powinna powrócić na swoje miejsce już wiosną – informuje stołeczny ratusz.

Na początku nowego roku Tęcza zostanie czasowo zdemontowana i w częściach przewieziona do hangaru, gdzie jej elementy będą czyszczone i ponownie zabezpieczane przed korozją. Na nowo zostaną umieszczone na niej kwiaty w tradycyjnych kolorach tęczy.

Kilka dni temu napisała do naszej redakcji Julita Wójcik, która jest autorką instalacji. W swoim liście napisała:

W związku z podaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy informacją o tymczasowej rozbiórce „Tęczy” oraz jej planowanym powrocie w dniu 1 maja 2014 roku, jako autorka instalacji „Tęcza” pragnę poinformować.

„Tęcza” na placu Zbawiciela nie jest i nie była wymierzona przeciwko komukolwiek.

Nie wzniesiono jej w imię walki. Powstała jako wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów.

Jak wszyscy doskonale widzieliśmy ostatnie spalenie „Tęczy” jest ewidentnym przykładem narastania poważnego problemu – homofobii.

Zarówno wydarzenia z dnia 11 listopada b.r jak towarzyszące im dyskusje pokazują, że tolerancji, poszanowania godności osobistej i przekonań potrzebują ci, którzy są w naszym społeczeństwie mniejszościami. Takimi mniejszościami bez wątpienia są środowiska homoseksualne oraz imigranci. To tych mniejszości Polskie prawo nie chroni w żaden skuteczny sposób. Nawet nie broni ich przed mową nienawiści, jaka jest ostatnio kierowana pod ich adresem. Nienawiść ta płynie z różnych środowisk, a co bardzo niebezpieczne, również politycznych.

Wciąż mam nadzieję na to, że gdy „Tęcza” zniknie z placu Zbawiciela, to razem z nienawiścią do homoseksualistów, imigrantów i wszystkich tych, którzy z racji swoich poglądów czują się prześladowani w naszym społeczeństwie.

W związku z tym, iż rozebranie spalonej konstrukcji jest konieczne, to najlepszą datą na powrót „Tęczy” jest dzień 17 maja, dzień, który jest Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią.

Julita Wójcik
Edynburg, 17 grudnia 2013