Izrael buduje monument dla ofiar homoseksualnych

HolocaustNiedawno władze Izraela ogłosiły, że w planach mają wybudowanie pierwszego w kraju monumentu, który na celu ma uhonorować homoseksualne ofiary Holocaustu.

Prawdopodobnie pomnik stanie w parku Meir Park w Tel Aviv jeszcze w tym roku. Monument będzie przedstawiać różowy trójkąt. Symbol stosowany przez nazistów do oznaczania osób homoseksualnych.

„To będzie pierwszy i jedyny zabytek w Izraelu, który wspomni o ofiarach nazistów, które były prześladowane za cokolwiek innego niż bycie Żydem.” powiedział członek rady miasta, Eran Lev.

„Jednym z pierwszych ograniczeń, które naziści nałożyli na Żydów był zakaz chodzenia do publicznych parków. Przywracamy to wspomnienie do przestrzeni publicznej”. – dodaje.

Według ogólnodostępnych danych blisko milion Niemców stało się ofiarami nazistów za niedostosowanie się do idei „zdyscyplinowanej męskości”. Ponad sto tysięcy osób zostało aresztowanych za homoseksualizm, zaś 50 tysięcy odbyło wyroki więzienne jako „skazani za homoseksualizm” a pięć do 15 tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych.

Moshe Zimmerman mówi, że większość prześladowań lesbijek była często zatajana. Lesbijki były prześladowane jako „osoby aspołeczne” takie jak bezrobotne.

Monument który ma być postawiony ma przedstawiać różnicę pomiędzy prześladowaniem lesbijek a prześladowaniem gejów, ale upamiętniać je w jednym miejscu.

Źródło: gejowo.pl