Jak traktować osoby LGBT po chrześcijańsku? Chrześcijanie a homoseksualizm – spotkanie autorskie w Katowicach

Książka Wyzywająca MiłośćChcielibyśmy Was zaprosić na spotkanie z autorami książki pt. „Wyzywająca miłość” – Katarzyną Jabłońską i Cezarym Gawrysiem, które odbędzie się 16 stycznia (czwartek), o godzinie 18:30 w katowickim Archibarze przy ul. Dyrekcyjnej 9.

Książka ukazała się jesienią nakładem Wydawnictwa Więź, poświęcona jest problematyce styku pomiędzy wiarą chrześcijańską a homoseksualizmem. Książka zasadniczo nie neguje nauczania Kościoła Katolickiego na ten temat, stawia jednak wiele pytań, na które współczesny Kościół wydaje się być w kłopocie z odpowiedzią. Książka obok świadectw osób homoseksualnych oraz ich rodzin, zawiera  szereg wypowiedzi znanych osób duchownych z kręgu KRK w tym m.in.  ks.prof. Andrzeja Szostka, ks. Jacka Prusaka SJ.

Wiara i Tęcza w mailu do nas piszę, iż „popularyzując tę pozycję chcemy także wyraźnie przeciwstawić się wielu nieprawdziwym stereotypom, w ramach których twierdzi się na przykład, że homoseksualizm  jest sprawą wolnego wyboru człowieka, a terapia reparatywna ma prowadzić do “wyzdrowienia”.”

Spotkanie prowadzić będzie Marcin Dzierżanowski. Liczba miejsc jest ograniczona pojemnością lokalu.

Kilka słów o książce

Autorzy książki szukają odpowiedzi na pytanie, jak konkretnie realizować wezwanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, abyśmy osoby o kondycji homoseksualnej traktowali „z szacunkiem, współczuciem i delikatnością”. Oprócz wielu reportaży i rozmów z wierzącymi osobami homoseksualnymi i ich rodzicami, czytelnik znajdzie tu dwa listy pasterskie (biskupów Anglii i USA), a także teksty polskich księży: Jacka Bolewskiego SJ, Jacka Prusaka SJ, Bogusława Szpakowskiego SAC i Andrzeja Szostka MIC.

Dwa zdania użyte jako motto książki: „Skłonności homoseksualne nie są ani chorobą, ani grzechem. To trudne wyzwanie egzystencjalne” – to klucz do odczytania jej tytułu. Miłość wyzywająca to miłość, która jest wyzwaniem –  dla osób, które jej doświadczają, ale także dla każdego z nas, a szczególnie dla ludzi Kościoła.