Jej Perfekcyjność jako „Grand Marshalls” na paradzie równości w Montrealu

Logotyp Fierte Montreal Pride
Logotyp Fierte Montreal Pride

„Rzecznik prasowy warszawskiej Parady Równości Jej Perfekcyjność oraz twórca tęczowej flagi Gilbert Baker będą honorowymi przewodniczącymi Fierté Montreal Pride 2013. Jako „Grand Marshalls” wydarzenia będą otwierać kilkusettysięczny pochód w sobotę 17 sierpnia.” – możemy przeczytać na blogu Jej Perfekcyjności.

Fierté Montreal oficjalnie zakończy trwający ponad tydzień festiwal w drugim co do wielkości mieście Kanady. Honorowi przewodniczący wybierani są spośród działaczek i działaczy LGBT na świecie. Ich działalność ma być „inspiracją dla wszystkich osób w ruchach LGBT”.

Fierté Montreal Pride w tym roku postanowili zaprosić kogoś z Polski. „W Polsce nie istnieje żadna forma legalnego uznania istnienia par jednopłciowych, za co odpowiada w dużej mierze wpływ kościoła rzymskokatolickiego na opinię publiczną oraz jego aktywne działania w sferze politycznej” – piszą na stronie internetowej wydarzenia w którym bierze udział pół miliona osób. Jej Perfekcyjność została przedstawiona jako „transpłciowa działaczka, socjolożka i dziennikarka, pasjonatka walki o równe prawa i osoba queer numer jeden w Polsce”. – czytamy na Queer.pl

Fot. za: fiertemontrealpride.com
Fot. za: fiertemontrealpride.com

– „To olbrzymi zaszczyt dla mnie, dla całej Parady Równości, ale i dla Polski – komentuje Jej Perfekcyjność. – zaproszenie od Fierte Montreal Pride pokazuje jednak też, że sytuacja w Polsce jest naprawdę nie najlepsza i że zwraca uwagę opinii międzynarodowej. Warto przypomnieć, że w tym roku po raz kolejny przy okazji Parady Równości w Warszawie, kilkadziesiąt ambasad wystosowało list otwarty wspierający jej postulaty a Ambasada Norwegii przygotowała własną platformę, biorącą udział w przemarszu. Jest więc coś smutnego w tym zainteresowaniu sytuacją osób LGBT w naszym kraju.” – piszę Jej Perfekcyjność.

„Wsparcie, jakie polskie ruchy LGBT otrzymują z zagranicy jest wielkie i bardzo cenne – osobiście wierzę, że nacisk społeczności międzynarodowej jest ważnym elementem lobbingu na rzecz pozytywnych zmian w naszym kraju.” – dodaję w rozmowie z portalem Queer.pl Jej Perfekcyjność.

Gilbert Baker to drugi honorowy członek zaproszony na Fierté Montreal Pride. Jest on twórcą flagi tęczowej w 1978 roku, która dziś jest międzynarodowym symbolem ruchów LGBT. Jako działacz LGBT i przeciwnik działań wojennych, Baker współpracował przez kilka lat z pierwszym homoseksualnym radnym wybranym w USA, Harveyem Milkiem.

Fierté Montreal Pride w tym roku odbywa się pod hasłem „Our Flag, Our Life: RED” („Nasza flaga, nasze życie: czerwony”).