Johny Weir ryzykuje aresztowaniem!

Johny Weir Vancouver 2010
Johny Weir Vancouver 2010

Łyżwiarz figurowy Johny Weir podczas rozmowy z CBS NEWS mówił o możliwości udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w świetle kultury i prawodawstwa Rosji.

Weir brał już udział w Igrzyskach Zimowych dwa razy i ma wielką nadzieję wygrać jedno z dwóch miejsc w przyszłym roku. Jako otwarcie zdeklarowany gej ryzykuje jednak, że w jakiś sposób złamie bardzo subiektywne i niejednoznaczne prawo rosyjskie zabraniające „gejowskiej propagandy”.

Urzędnicy niejednokrotnie już dawali nam sygnały, że prawo nie zmieni się na czas igrzysk i będzie obowiązywało każdego, kto będzie przebywał w tym czasie w Rosji.

„Gdyby Igrzyska odbywały się w Arabii Saudyjskiej, w Palestynie, w Pjongjang, w Korei Północnej, albo na Marsie i tak bym pojechał, bo do tego trenowałem i temu poświęciłem życie” – powiedział Weir.

„Jeżeli muszę zostać aresztowany, żeby ludzie zaczęli zwracać uwagę i protestować przeciwko temu prawu to jestem gotowy się temu poddać.”

Weir już wcześniej wypowiadał się przeciwko bojkotowaniu Igrzysk. Mówił, że to zaprzepaściłoby długoletnie starania wielu atletów.

Źródło: gejowo.pl