„Jutro rozpocznie się debata na temat ustawy o związkach partnerskich” – mówiła Helena Dalli, minister ds. równości na Malcie.

Helena DalliProjekt ustawy o związkach partnerskich zostanie wniesiony dziś, a jutro rozpocznie się debata w parlamencie – poinformowała na konferencji prasowej dziś rano Helena Dalli, ministra ds. równości, dialogu publicznego i praw obywatelskich Malty. Premier i rząd wspierają projekt.

„Przede wszystkim jesteśmy ludźmi. Dopiero później jesteśmy hetero czy homo, biali czy czarni. Najwyższy czas, byśmy zrobili duży krok w stronę społeczeństwa, które wyrzeka się dyskryminacji i w którym każdy ma te same prawa” – powiedziała Dalli.

Projekt ustawy przewiduje TE SAME prawa dla par jednopłciowych, którymi cieszą się heteroseksualne małżeństwa (oprócz samej nazwy)

Cyrus Engerer z rady konsultacyjnej projektu powiedział, że ustawa jest bardzo krótka: „stwierdza po prostu, że dwóm osobom wchodzącym w związek partnerski przysługują te same prawa, co parom małżeńskim”.

W czerwcu premier Malty Joseph Muscat obiecał, że pierwsze pary jednopłciowe będą mogły zawrzeć związki partnerskie na Malcie przed końcem 2013 r. Malta jest uznawana za najbardziej konserwatywny kraj Unii Europejskiej.