Już 23 kwietnia w krakowskim kinie 5D odbędzie się pokaz filmu Kisieland

Radziszewski-Kisieland-mZapraszamy na cykl „Kino 5D” prezentujący dłuższe form filmowe kręcone przez artystów sztuk wizualnych. Canon 5D, kompleksowy aparat pozwalający kręcić filmy w wysokiej jakości bez pomocy skomplikowanej technologii, jest tym dla współczesnych twórców, czym była pierwsza przenośna kamera – Portapack – dla legendy video artu Nam June Paik’a. Cykl ma za zadanie przedstawić wybór najlepszych polskich produkcji, które rzadko spotkać można w obiegu komercyjnym. Każdej odsłonie towarzyszyć będzie spotkanie z twórcą i dyskusja.

Informacja od organizatora

Karola Radziszewski, (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, National Brukenthal Museum w Sibiu, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
W kinie Małopolskiego Ogrodu Sztuki premierowo w Krakowie prezentować będziemy produkcję Karola Radziszewskiego z 2012 roku. „Kisieland” to zapis spotkania z Ryszardem Kisielem, twórcą „Filo” – pierwszego gejowskiego zina w Europe Środkowo-Wschodniej. Osią filmu jest ukryte dotychczas archiwum – dziesiątki kolorowych slajdów, dokumentujących sesje fotograficzne, które Kisiel realizował ze swoimi znajomymi w prywatnym mieszkaniu jednego z nich. Zdjęcia powstały na przełomie 1985 i 1986 roku, jako bezpośrednia reakcja na milicyjną akcję „Hiacynt”, polegającą na zbieraniu przez Służbę Bezpieczeństwa materiałów o polskich homoseksualistach i ich środowisku, niejednokrotnie w celu szantażu. Radziszewski zaprosił Kisiela do swojej pracowni, gdzie ten zdecydował się ponownie wcielić w rolę twórcy i razem z modelem odtworzyć foto-sesje sprzed ćwierć wieku.
Reżyseria: Karol Radziszewski

Zdjęcia: Rafał Żurek Montaż: Marek Sobolewski Muzyka Adam Walicki Dźwięk: Kamil Radziszewski

Po prezentacji filmu zapraszamy Państwa na spotkanie w którym weźmie udział autor filmu oraz dwóch gości: dr Samuel Nowak – kulturoznawca, medioznawca, pracownik Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Socjologii UJ, autor książki „Seksualny kapitał” oraz dr Wojciech Szymański, historyk i krytyk sztuki oraz niezależny kurator, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor scenariusza do filmu „MS 101” realizowanego przez Karola Radziszewskiego w ramach festiwalu ArtBoom w 2012 roku.

Kisieland poster-m

Dyskusja po pokazie dotyczyć będzie zagadnień odkrywania nieznanych historii polskiego ruchu gejowskiego oraz kwestii związanych z kształtowaniem się wspólnot smaku w dobie późnego PRLu. Wychodząc od tematyki filmu chcielibyśmy spojrzeć z szerszej perspektywy na zagadnienie animacji archiwów i zwrócić uwagę na temat wątkach homoseksualnych w kulturze niezależnej lat 80tych.

Podsumowanie: 23 kwietnia 2014 rok, godzina 20:30, krakowskie kino 5D. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/838734392807839/