Kampania Przeciw Homofobii złożyła doniesienie do prokuratury na Wojciecha Cejrowskiego!

Wojciech CejrowskiDzisiaj rano pisaliśmy o koalicji 40 organizacji, które przygotowują otwarty list-protest związany z najnowszym wywiadem Wojciecha Cejrowskiego w Newsweeku. 

Kampania Przeciw Homofobii poszła o krok dalej. Złożyła doniesienie na prokuraturze o popełnieniu przestępstwa. Wszystko rozpoczęło się po słowach Cejrowskiego, który stwierdził, że „należy palić takie pomniki (tęczę z Pl. Zbawiciela)”. – To są słowa skandaliczne i oburzające – mówi Onetowi Mirosława Makuchowska wiceprezeska KPH.

KPH uważa, że Wojciech Cejrowski swoimi wypowiedziami „wielokrotnie obraża osoby LGBT”. Nadto nawołuje do popełniania przestępstw oraz publicznie je pochwala.

– (…) „Należy palić takie pomniki (tęczę z Pl. Zbawiciela w Warszawie – red.), należy je zwalczać wszystkimi sposobami, nielegalnymi również, gdyż to jest bluźnierstwo przeciwko Bogu. Amen”. – kontrowersyjne słowa Wojciecha Cejrowskiego.

– Myślę, że szanse na pociągnięcie Wojciecha Cejrowskiego do odpowiedzialności są bardzo realne. Zwłaszcza, że ostatnio prokurator generalny podkreślał, jak istotna dla niego jest walka z przestępstwami popełnianymi z nienawiści – mówi Onetowi Mirosława Makuchowska wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii.

– Za niedopuszczalne uważamy publiczne wygłaszanie treści, które w jednoznaczny sposób nawołują do popełnienia czynów zabronionych. Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest również homofobiczny kontekst tej wypowiedzi – dodała.

Kampania Przeciw Homofobii powołuje się na paragraf Kodeksu Karnego, który mówi o tym, że kto publicznie nawołuje do popełnienia występku, podlega grzywnie, karze ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat dwóch.

Makuchowska na sam koniec mówi, że dla niej jest rzeczą oczywistą, że takie wypowiedzi Wojciecha Cejrowskiego wyczerpują znamiona nawoływania do popełniania przestępstw.