„Kiedy kobieta kocha kobietę”. Homorodziny w Polsce

527-621-thickboxHomorodziny w Polsce istnieją. Nie od wczoraj – a jak okazuje się – od wielu lat, choć trzymane były w tajemnicy. Najwięcej, z przyczyn oczywistych, jest takich, gdzie dwie lesbijki wychowują dzieci jednej z nich, ponieważ nawet w przypadku rozwodu geja z żoną, sąd zazwyczaj orzeka, że dzieci pozostają przy matce. Powoli związki homoseksualne wychodzą z cienia i śmiało chcą o tym rozmawiać z dziećmi, rodziną, otoczeniem, a nawet publicznie, choć zazwyczaj anonimowo.

Z badań wynika, że pragnienie rodzicielstwa u kobiet homoseksualnych niczym się nie różni od pragnienia posiadania dzieci w przypadku heteroseksualistek. Kobieta, która chce mieć dziecko, nie wczytuje się w badania opinii publicznej i nie pyta o społeczną akceptację. Po prostu je rodzi. Macierzyństwo lesbijek to także fakt dotyczący Polek. Według raportu stowarzyszenia Lambda, homoseksualnych par, które wspólnie wychowują dzieci, jest u nas około 15 tys. W USA już około miliona i to według najbardziej ostrożnych szacunków.

Lesbijki nigdy nie były bohaterkami seksualnych poradników i prawdopodobnie w żadnym z nich nigdy nie występowały. Alicja Długołęcka i Agata Engel Beranowicz w książce „Kiedy kobieta kocha kobietę” przełamują po wielokroć tabu, które narosło wokół seksualności kobiet. To wspaniała, pionierska książka. Można w niej znaleźć między innymi ogromną porcję wiedzy, a także okazję do refleksji czy nawet treningu odkrywającego nowe pole doświadczeń, ale przede wszystkim przyjemność.

Dodatkowo, jak już w pierwszym z rozdziałów przekazuje edukatorka seksualna Alicja Długołęcka, dla sfery seksu pierwszorzędna jest nie sama orientacja seksualna, a kultura w jakiej żyjemy. A więc jak się okazuje szereg nawyków, mitów, wyobrażeń, opowieści matek, babek, przyjaciółek, kochanek czy partnerek.

Książka opowiada o tym, jak lesbijki traktują swoje ciało, na co same sobie pozwalają, lub też nie, oraz jaki mają stosunek do życia intymnego.

Autorki twierdzą, że wszystkie historie są naszą mapą, wraz z jej białymi plamami i nie ma znaczenia jaka jest nasza orientacja psychoseksualna.

Źródło: prideshop.pl/produkt/42/kiedy-kobieta-kocha-kobiete-alicja-dlugolecka-i-agata-engel-beranowicz