Klasztor Hieronimitów – najpiękniejszy kościół w Portugalii

Klasztor Hieronimitów to ciekawe historycznie i architektonicznie miejsce, które powinniście odwiedzić podczas pobytu w Lizbonie. To jeden z najpiękniejszych kościołów Portugalii odwiedzany rocznie przez ponad 2,5 miliona gości i wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Klasztor o długiej historii

Ten XVI wieczny dzisiaj klasztor powstał na polecenie króla Manuela I i został dedykowany Zakonowi Świętego Hieronima. Zakon ten był mocno związany z monarchią a klasztor zbudowano w pobliżu miejsca gdzie jeden wiek wcześniej Henryk Nawigator zbudował kościół poświęcony Santa Maria de Belém.

To miejsce jest bardzo ważne dla Portugalczyków, symbolizuje bowiem wiek będący czasem szerokiej eksploracji poprzez intensywne krajowe kampanie morskie. To w XVI i XV wieku Portugalczycy odkrywali nowe miasta i światy otwierając tym samym nowe szlaki handlowe i dostarczając do Europy egzotyczne na tamte czasy towary, w tym korzenne przyprawy.

Klasztor Hieronimitów jest wciąż konserwowany a stan obiektu jest monitorowany i na bieżąco badany. To bardzo ważne, ponieważ jest ciągle zużywany przez licznych odwiedzających a jego elementy ulegają stopniowej degradacji zagrażając jego trwałości. Długoletnio zaangażował się w to World Monuments Fund, który w latach 1999-2001 przeprowadził szeroko zakrojone badania tego obiektu dokumentując jednocześnie jego historię i wprowadzone przez lata zmiany.

Do głównych zmian należy między innymi rozbiórka Sali Królewskiej dokonana w XIX wieku i umieszczenie roztoczonego dachu w miejscu piramidalnego dachu dzwonnicy. Podjęto także działania ochronne mające na celu poprawę drenażu i zapobieganie infiltracji wody. Obecnie trwa projekt mający na celu minimalizację ryzyka zniszczenia zabytku, w którym bierze udział liczy zespól restauratorów, historyków i naukowców.

Klasztor Hieronimitów jako przykład architektury manuelińskiej

Klasztor Hieronimitów to ważny przykład portugalskiego późnego gotyku nazywanego architekturą manuelińską. Charakter epoki oddany został za pomocą wyrafinowanych elementów dekoracyjnych i sklepionych sufitów charakterystycznych dla tej epoki.

Szczególnego charakteru dodają temu miejscu obrazy Męki Pańskiej, Krzyża Zakonu Chrystusowego, królewskiego herbu, późnośredniowieczne wizerunki bestii i liczne motywy botaniczne. To wszystko razem tworzy kronikę religijnego celu klasztoru, jego stowarzyszeń królewskich i podkreśla kunszt zatrudnionych w klasztorze utalentowanych artystów. Styl manueliński jest adaptacją późnego gotyku francuskiego o charakterystycznych strzelistych formach, bogatych rzeźbionych portalach i koronkowych zdobieniach.

Czy wiecie, że w tym klasztorze pochowany został słynny odkrywca drogi do Indii, Vasco da Gama oraz sam król Manuel I Szczęśliwy wraz z małżonką, królową Marią? Jeśli ciekawi Was wygląd słynnego fundatora tego klasztoru, zwróćcie uwagę na wspaniałe bramy kościoła. W ich południowym portalu odnajdziecie króla Manuela I u stóp Matki Boski klęczącego przy św. Hieronimie.

To miejsce jest ważne do odwiedzenia dla każdego pasjonata historii i wielbiciela pięknej architektury. Jego historia potrafi wprowadzić w zadumę i odrobinę melancholii, a wnętrze wprawi w zachwyt nawet najbardziej wybrednego turystę.