Kloch: Czuję się odpowiedzialny za czyn mojego współbrata

Józef KlochRzecznik Episkopatu Józef Kloch nie chciał komentować słów byłego przełożonego Michalitów, który przyznał w rozmowie z reporterką TVN24, że na zachowanie ks. Wojciecha Gila mógł wpłynąć karaibski klimat. Kloch poprosił o następne pytanie.

Czuję się też odpowiedzialny za czyn mojego współbrata. Ja to odczuwam jako wielki problem, noszę również koloratkę i jeżeli jakieś dzieci zostały przez niego skrzywdzone to ja też nad tym boleję i nie tylko ja. Jeżeli pojmujemy kościół jako wspólnotę ludzi, którzy czują duży dyskomfort, przy takim problemie to właśnie w tym sensie kościół, będzie chciał naprawić ile potrafi to zagadnienie. Proszę sobie wyobrazić tych Michalitów, którzy tam pracują nadal – przyznał w „Faktach po Faktach” Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, komentując aferę pedofilską, w którą mogą być zamieszani polscy księża. W środę oskarżenia po raz pierwszy skomentował prymas Polski, który podkreślił m.in., że w Kościele nie obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa.

Ks. Józef Kloch zapewnił podczas rozmowy że jest przekonany, iż zakon Michalitów, do którego należy jeden z podejrzewanych o pedofilię księży, „czuje na sobie odpowiedzialność”. Dodał także, że Michalici pracują na Dominikanie od 30 lat. – Mają tam ogromny wkład pracy.

Ks. Józef Kloch nie odpowiedział wprost na pytanie, w jakim stopniu polski Kościół powinien zająć się sprawą podejrzanych o pedofilię księży. Rzecznik Episkopatu dodał, że jest przekonany, że Kościół jako wspólnota będzie się starał „naprawić tyle, ile potrafi”. Jego zdaniem Michalici, którzy wciąż przebywają na Dominikanie będą chcieli pomóc dzieciom, które mogły zostać skrzywdzone. Zwrócił także uwagę, że opinia publiczna zbyt mocno skupiła się na sprawach, a najważniejsze są ofiary.

Kloch, zapytany o to, czy chciałby, aby w polskim Kościele powstała „biała księga” dokumentująca przypadki pedofilii, przyznał, że sam chciałby znać skalę problemu.

Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo – zaznaczył.

Źródło: tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kloch-o-pedofilskim-skandalu-odczuwam-to-jako-wielki-problem-bo-tez-nosze-koloratke,357549.html