Klub Filmowy LGBT zaprasza na film Gorzkie Łzy Petry von Kant

Gorzkie łzy Petry von KantKlub Filmowy LGBT od czasu do czasu zaprasza na seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w „regularnej” dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają na dyskusję nt. oglądanego filmu.

Już 24 lutego w poniedziałek o godzinie 19:00 w Krytyce Politycznej przy ul. Foksal 16, II p., w Warszawie odbędzie się seans filmu Gorzkie łzy Petry von Kant (Die Bitteren Tränen der Petra von Kant) w reżyserii Rainer Werner Fassbinder, RFN 1972.

– Podczas kolejnego spotkania Klubu Filmowego LGBT poświęcone klasyce kina „tęczowego” obejrzymy jeden z najgłośniejszych filmów przedwcześnie zmarłego niemieckiego reżysera, Rainera Wernera Fassbindera: „Gorzkie łzy Petry von Kant” – powstałą w roku 1972 adaptację sztuki Fassbindera, wystawianej także w Polsce (w telewizyjnym spektaklu w rolę Petry wcieliła się swego czasu Krystyna Janda).

Tytułowa bohaterka (grana w filmie przez Margit Carstensen) jest wziętą projektantką mody. Arogancką, pewną siebie i egoistyczną. Pomiata swą sekretarką, milczącą Marlene (Irm Hermann). Wszystko się jednak zmieni, gdy na drodze Petry stanie 23-letnia Karin (w tej roli muza Fassbindera, Hanna Schygulla), która chce zostać modelką. Projektantka zakochuje się w niej i teraz to ona zaczyna cierpieć z powodu obojętności i egoizmu swej ukochanej.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

Kilka słów na temat prowadzących

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *