Klub Filmowy LGBT zaprasza na film Gorzkie Łzy Petry von Kant

Gorzkie łzy Petry von KantKlub Filmowy LGBT od czasu do czasu zaprasza na seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w „regularnej” dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają na dyskusję nt. oglądanego filmu.

Już 24 lutego w poniedziałek o godzinie 19:00 w Krytyce Politycznej przy ul. Foksal 16, II p., w Warszawie odbędzie się seans filmu Gorzkie łzy Petry von Kant (Die Bitteren Tränen der Petra von Kant) w reżyserii Rainer Werner Fassbinder, RFN 1972.

– Podczas kolejnego spotkania Klubu Filmowego LGBT poświęcone klasyce kina „tęczowego” obejrzymy jeden z najgłośniejszych filmów przedwcześnie zmarłego niemieckiego reżysera, Rainera Wernera Fassbindera: „Gorzkie łzy Petry von Kant” – powstałą w roku 1972 adaptację sztuki Fassbindera, wystawianej także w Polsce (w telewizyjnym spektaklu w rolę Petry wcieliła się swego czasu Krystyna Janda).

Tytułowa bohaterka (grana w filmie przez Margit Carstensen) jest wziętą projektantką mody. Arogancką, pewną siebie i egoistyczną. Pomiata swą sekretarką, milczącą Marlene (Irm Hermann). Wszystko się jednak zmieni, gdy na drodze Petry stanie 23-letnia Karin (w tej roli muza Fassbindera, Hanna Schygulla), która chce zostać modelką. Projektantka zakochuje się w niej i teraz to ona zaczyna cierpieć z powodu obojętności i egoizmu swej ukochanej.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji!

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

Kilka słów na temat prowadzących

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.