„Kościół katolicki ucierpiał z powodu prześladowań homoseksualistów” – duchowny Kościoła Katolickiego zawieszony

Kosciol KatolickiAutor książki, który utrzymywał, że kościół katolicki ucierpiał z powodu „kultury prześladowań homoseksualistów” został zawieszony. Biskup Joseph Toal usunął ojca Matthew Despard’a w sobotę z zajmowanego stanowiska w kościele świętego Jana Ogliwa w miejscowości Blantyre, która jest częścią archidiecezji Motherwell. Kościół wysunął zarzuty przeciwko ojcu Despard’owi za złamanie prawa kanonicznego za jego książkę pod tytułem „Kapłaństwo w kryzysie” („Priesthood In Crysis”). Została ona napisana w 2010 roku lecz opublikował on ją sam w sklepie internetowym Amazon’s Kindle w marcu w czasie gdy wybuchła sprawa rezygnacji kardynała Keith’a O’Brien’a.

Książka ujawniała, że silne ugrupowanie „gejowsko-mafijne” ukrywa kulturę przemocy seksualnej, do której miało dochodzić.

Parafianie kościoła wyszli w niedzielę w trakcie mszy pokazując swoją wysoką dezaprobatę w stosunku do decyzji wydalenia księdza co zostało zresztą potwierdzone przez rzecznika biskupa Toal’a.

„Biorąc pod uwagę fakt, że toczy się proces kanoniczny, biskup Toal zadecydował, że będzie to najlepszy moment na usunięcie ojca Matthew Despard’a z posługi parafialnej do momentu kiedy to zostaną podjęte działania przez sąd zgodnie z procedurą”

„Takie postępowanie nie osądza sprawy z góry.”

„Ojciec William Nolan z parafii pod wezwaniem Our Lady of Lourdes Parish we wschodnim Killbridge został wyznaczony na tymczasowego administratora parafii, z której został usunięty „domniemany przestępca”.

Przyjaciele ojca Despard’a w kwietniu donosili o wielkim smutku i łzach z powodu mającego nastąpić usunięcia go ze stanowiska za publikację tej książki.

Kardynał O’Brian (78 l.) zrezygnował z posługi w szkockim kościele katolickim pod koniec lutego z powodu piętrzących się oskarżeń przez kilku księży o jego nieodpowiednie postępowanie moralne. Zarzuty ujrzały światło dzienne dzień po tym jak kardynał O’Brian powiedział BBC, że księża w kościele katolickim powinni mieć szansę, by żenić się ze swoimi partnerkami. Stanowisko kardynała, które można zrozumieć jako postępowe co do związków heteroseksualnych były sprzeczne co do jego poglądów na sprawę równości ludzi LGBT. Zeszłego listopada kardynał O’Brian został nazwany „bigotem roku” przez Stonewall z powodu jego niezachwianej pozycji w sprawie równości związków. W 2012 roku stwierdził, że związki jednopłciowe miały być szkodliwe co do fizycznych, psychicznych i duchowych dóbr człowieka i porównał równość związków do niewolnictwa i pedofilii. W marcu przyznał, że sprawa jego moralnego prowadzenia się było poniżej standardom oczekiwanych od niego zaś watykańskie zapytania w tej sprawie, które się zakończyły w kwietniu zaowocowały tym iż stwierdzono, że żadnych ruchów przeciwko kardynałowi O’Brian’owi nie podejmie się. Miesiąc później kardynał O’Brian ogłosił wyjazd ze Szkocji , która jego zdaniem miała na celu być częścią jego odnowy duchowej.