Kotor – kościoły zamknięte przed gejami

Kościoł Św. Mikołaja miasteczku Kotor w Czarnogórze fot.123rf.comKościoły Św. Mikołaja i Św. Łukasza w portowym miasteczku Kotor w Czarnogórze zostały zamknięte z powodu wizyty gejów. Biorący w udział w rejsie 2,5 tys.gejów  przypłynęło do miasteczka promem „Celebrity Silhouette”, który słynie z tego, że jest przyjazny mniejszościom seksualnym.

Oba zamknięte kościoły należą do serbskiego prawosławnego kościoła. Na drzwiach kościoła Św.Michała turyści mogli zobaczyć jedynie kartkę z informacją o zamknięciu. Nie można było tam wejść przez kilka godzin.
Pomimo tego, że uczestnicy rejsu nie mogli zwiedzić kościołów, nie odczuli podczas wycieczki do Kotoru innych objawów dyskryminacji.

„Kotor i Czarnogóra zdały test na szacunek dla inności” – tak powiedział Vasilije Kusovac, dyrektor portu Kotor, gazecie „Blic”.

Niedawno obyły się tam parady równości Pride Seaside, gdzie około 120 uczestników przeszło ulicami czarnogórskich miast.
Doszło wtedy do zamieszek gdzie geje i lesbijki zostali obrzuceni kamieniami i butelkami a kilka osób zostało rannych. Policja zatrzymała wtedy około 20 osób podejrzanych o atakowanie maszerujących. Po zakończeniu imprezy, jeden z organizatorów powiedział, że otrzymał pogróżki.

W maju, czarnogórska Rada do zwalczania dyskryminacji poparła projekt mający na celu poprawę życia dla gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów w ciągu najbliższych pięciu lat.

źródło: http://www.balkaninsight.com/en/article/kotor-s-serbian-orthodox-churches-closed-during-gays-visit