Ksiądz Greg Reynolds wspierający środowisko LGBT, optujący za damskim kapłaństwem został usunięty z kościoła.

papież FranciszekGreg Reynolds był jednym z nielicznych kapłanów głośno mówiącym o tematach niewygodnych dla kościoła. Ten australijski kapłan wyraźnie opowiadał się za dopuszczeniem kobiet do posługi kapłańskiej. Wyrażał również swoją sympatię osobom zrzeszonym wokół ruchu LGBT. Wypowiedzi australijskiego kapłana nie są jednak po linii Watykanu. Papież Franciszek ekskomunikował niepokornego kapłana o kontrowersyjnych poglądach.

Najwięcej zamieszania wywoływały wypowiedzi Grega Reynolds dotyczące pełnienia posługi kapłańskiej przez kobiety. Ksiądz otwarcie wyrażał poparcie dla środowiska gejowskiego. Uczestniczył w marszach oraz protestach, osób zrzeszonych wokół środowiska LGBT.

Miarka przebrała się jednak w 2010 roku. Wtedy to kapłan ze szczytu swej ambony twierdził, że to sam pan Bóg chce by kobiety w Kościele miały takie same prawa jak mężczyźni. Rok później porzucił pełnienie funkcji proboszcza w dwóch australijskich wioskach. Zajął się tworzeniem ruchu Inkluzywnych Katolików. Zgromadzenie to miało na celu upowszechniać pomysły niepokornego kapłana. Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Kapłan został ukarany zakazem wykonywania funkcji kapłańskich.

Sprawa Reynoldsa nabrała jednak rozgłosu. O informacje o całym wydarzeniu poprosiła watykańska Kongregacja Nauki wiary. Na ich podstawie podjęła decyzję o ekskomunice niepokornego kapłana. Reynolds został ekskomunikowany 31 maja 2013 roku. Decyzja jest nieodwołalna. Reynoldsowi zarzucono między innymi herezję.

Powody nadania ekskomuniki nadal nie są jasne. Według arcybiskupa Melbourne Harta, podjęcie decyzji o usunięciu Reynoldsa spowodowały jego wypowiedzi na temat kapłaństwa kobiet.

Swojej opinii na temat kapłaństwa kobiet i sympatii co do ruchu LGBT Reynolds nie zamierza zmieniać. Według niego kobiety nie są traktowane sprawiedliwie, są sam Kościół opiera się na seksistowskich przekonaniach.