Ksiądz, który był za kapłaństwem kobiet oraz wspierał środowisko LGBT został ekskomunikowany przez papieża Franciszka!

papież FranciszekGreg Reynolds nie ukrywał, że popiera koncepcję kapłaństwa kobiet oraz wspiera społeczności homoseksualne. Jeszcze do niedawna był katolickim księdzem z Australii. „Był”, ponieważ papież Franciszek wykluczył go ze stanu kapłańskiego, a następnie ekskomunikował. To właśnie kontrowersyjne poglądy księdza, które są sprzeczne z nauczaniem kościoła, miały być przyczyną nałożenia ekskomuniki. Wygląda więc na to, że papież Franciszek nie jest tak tolerancyjny, jak przedstawiają to media.

Greg Reynolds budził kontrowersje nie od dziś. Głośno popierał pomysł przyznania kobietom możliwości wstępowania do stanu kapłańskiego.  Na domiar tego, przez ostatnie dwa lata, będąc jeszcze księdzem, pojawiał się na marszach broniących małżeństw homoseksualnych. Nieoficjalnie, ale uczestniczył także w masowych ślubach homoseksualnych.

W roku 2012, kiedy podczas homilii ogłosił, że włączenia do stanu kapłańskiego kobiet chce sam Bóg, zrobiło się o nim szczególnie głośno. Rok później ksiądz Reynolds rezygnuje z funkcji proboszcza dwóch wiejskich parafii i zakłada ruch Inkluzywnych Katolików, który propaguje jego kontrowersyjne opinie. Jakiś czas później arcybiskup Melbourne – Denis Hart, pozbawia go prawa do publicznego wykonywania funkcji kapłańskich.

Kongregacja Nauki Wiary, po tym, jak dotarły do niej wypowiedzi księdza, postanowiła zapoznać się z informacjami na temat Reynoldsa. Niedługo po tym do archidiecezji Melbourne przyszedł list ze Stolicy Apostolskiej, w którym zarzucono Reynoldsowi popełnienie herezji. W liście zawarta była tez informacja, iż papież Franciszek swoją decyzją usuwa go ze stanu kapłańskiego i ekskomunikuje. Postanowienie Ojca Świętego jest ostateczne, a Reynolds nie może się od niego odwołać.

Za co dokładnie Reynolds został objęty ekskomuniką? Nie wiadomo. Treść listu również jednoznacznie tego nie tłumaczy. Jak wyjaśnia arcybiskup Hart, w innym liście wystosowanym niedawno do duchownych z jego archidiecezji, głównym powodem nałożenia ekskomuniki był stosunek Reynoldsa do kwestii kapłaństwa kobiet. Sam Reynolds sądzi, iż ekskomunika ma związek również z jego stosunkiem do środowiska LGTB. Nie zmienia przy tym swojego stanowiska.

Uważam, że kapłaństwo kobiet to kwestia sprawiedliwości i ważny krok na drodze do odnowienia Kościoła. Obecne nauczanie jest seksistowskie i przyczynia się do wzmacniania postępującego ucisku kobiet, szczególnie w krajach rozwijających się.  – powiedział Reynolds portalowi National Catholic Reporter.