Kuwejt identyfikuje gejów dzięki… badaniom przesiewowym

Prawo dyskryminuje gejówLekarze w Kuwejcie otrzymali prawo do wykonywania badań przesiewowych na mężczyznach w celu sprawdzenia czy nie są gejami. Taka zaskakująca procedura weryfikacyjna ma na celu wychwycenie „szkodliwych homoseksualistów” zanim jeszcze staną się pełnoprawnymi obywatelami. Badaniami objęty może być każdy mężczyzna, który chce osiedlić się w Kuwejcie.

W lokalnym dzienniku Al Rai, który objaśnia zaistniałą sytuację, można przeczytać: „Ośrodki zdrowia przeprowadzają rutynową kontrolę lekarską w celu oceny stanu zdrowia emigrantów, gdy przyjeżdżają do krajów GCC. Jednakże, podejmiemy ostrzejsze środki, które pomogą nam wykryć gejów, którzy zostaną następnie objęci zakazem wjazdu do Kuwejt lub któregokolwiek z państw członkowskich GCC.”

W państwach GCC, a więc w Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) bycie gejem jest zabronione prawnie. Artykuł 193 kodeksu karnego w Kuwejcie karze homoseksualizm między mężczyznami, w wieku powyżej 21 karą pozbawienia wolności do siedmiu lat. Jeśli postępowanie dotyczy osób poniżej 21 roku życia mężczyznom grozi wyrok więzienia nawet do dziesięciu lat.